Záver adventu v Žiline a Čadci

Posledná adventná nedeľa bola v CZ ECAV Žilina dôstojným zakončením adventného obdobia a prípravou na vianočné sviatky. Cirkevný zbor navštívil brat generálny biskup M. Klátik spolu s riaditeľom GBÚ D. Vagaským a tajomníčkou pre školy D. Veselou.
Cieľom návštevy bolo poďakovanie cirkevnému zboru za zvládnutie organizácie slávností 400. výročia Žilinskej synody. Brat biskup na ranných službách Božích poslúžil zvesťou slova Božieho na text Ž 24, 9 – 10 a pripomenul upozornenie poslednej adventnej nedele, ktorá sa nás pýta, či sme pripravení na prijatie vianočného Hosťa, ktorý k nám prichádza, aby nám pomáhal. „Prosme Pána Boha, aby tohtoročný advent znamenal otvorenie mnohých sŕdc Tomu, ktorý je tak blízko, že klope na ľudské srdce. Otvorme a prijmime Ježiša Krista, nášho Spasiteľa,“ vyzval brat biskup.
Po kázni odovzdal pamätné medaily cirkevnému zboru, zborovým farárom a Nadácii J. A. Komenského. Brat riaditeľ Dušan Vagaský odovzdal pamätné listiny členom prípravného výboru, ktoré prevzal brat Ivan Trepáč ako hlavný koordinátor príprav slávností v cirkevnom zbore.
Po skončení služieb Božích počas malého občerstvenia v zborovej sieni pri kostole účastníci služieb Božích spolu s bratom biskupom zotrvali v priateľských osobných rozhovoroch.

Na službách Božích v Čadci – diaspore žilinského cirkevného zboru – v ten istý deň, ktoré sa konali v zasadačke nemocnice, brata biskupa privítala sestra presbyterka Mináriková a vyzdvihla prvú návštevu generálneho biskupa v histórii Čadce. Po prečítaní krátkej histórie stretávania sa evanjelikov v Čadci bratom Findrom zaspieval zborový spevokol zo Žiliny.
Brat generálny biskup sa v kázni na základe 1Tim 1, 15 zamýšľal nad tým, kam Ježiš Kristus prišiel, na čo a kvôli komu prišiel. Zdôraznil: „Keď Mu vo svojom živote pôjdeme v ústrety, keď Mu budeme pripravovať cestu, zdvihneme údolia pýchy, znížime kopce sebectva, hriechov, ktoré človeka znižujú pod ľudskú dôstojnosť. Tak sa všetko nerovné stane rovným, dôjde k adventnému zblíženiu hriešnika so Spasiteľom aj v tomto súčasnom svete. Milosť a pravda sa stretnú; spravodlivosť a pokoj sa pobozkajú.“
Brat generálny biskup spolu so zborovými farármi prislúžil početným veriacim z Čadce a okolia aj sviatosť Večere Pánovej.
Po skončení vzácneho spoločenstva sa konalo posedenie vo vzájomných rozhovoroch a budovaní spoločenstva. Bodkou za spoločne prežitým dňom bol obed pre hostí, ktorý s láskou pripravili bratia a sestry z Čadce.

Sme vďační Pánu Bohu aj za túto nedeľu ako vzácny moment Božej priazne a milosti.

Foto: Patrik Kolár