Zasadnutie Synody ECAV v Poľsku

V poľskom meste Cieszyn sa 14. – 16. októbra 2016 konalo spoločné zasadnutie synody Evanjelickej a. v. cirkvi v Poľsku a Evanjelickej reformovanej cirkvi v Poľsku. Na pozvanie týchto cirkví sa na zasadnutí zúčastnil aj generálny biskup Miloš Klátik.
Téma prvého spoločného zasadnutia synod týchto cirkví znela: „Perspektívy a prehĺbenie luteránsko-reformovanej spolupráce v kontexte 500. výročia reformácie“.

Na úvod synody sa konali služby Božie v Evanjelickom kostole Ježiša Krista v Cieszyne. Zasadnutie synody ECAV v Poľsku sa konalo v zborovom dome miestneho cirkevného zboru a zasadnutie synody Evanjelickej reformovanej cirkvi v Poľsku prebiehalo v miestnom evanjelickom lýceu. Synodáli rokovali aj spoločne, a to v mestskom divadle. Na spoločnom rokovaní synody predniesli prednášky prof. Wojciech Kriegseisen na tému „400 rokov po Sandomierskej dohode“ a prof. Marek Uglorz na tému „Výzvy spoločného svedectva v dnešnej dobe“.

V sobotu ráno poslúžil pobožnosťou farár Reformovanej cirkvi v Poľsku Roman Lipinski. Synodálov pozdravil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.

Na záverečných službách Božích v nedeľu 16. októbra 2016 bol slávnostným kazateľom biskup Evanjelickej reformovanej cirkvi Marek Izdebski.