Z Teologickej konferencie ECAV 2012 - podrobnejšie

Z Teologickej konferencie ECAV 2012 - podrobnejšie

V dňoch 12. – 14. 9. 2012 sa v hoteli Satel v Poprade konala Teologická konferencia ECAV 2012, ktorú pre kňazov ECAV na Slovensku pripravili generálny biskup ECAV a predseda Združenia evanjelických duchovných. Keďže Slovensko sa chystá na 1150. výročie príchodu Konštantína Filozofa a Metoda na Veľkú Moravu, konferencia bola venovaná týmto vierozvestcom a ich odkazu pre súčasnosť.
Na teologickej konferencii s témou Cyril a Metod – odkaz pre dnešok sa zúčastnilo asi 100 evanjelických duchovných.

Teologickú konferenciu 2012 otvoril generálny biskup ECAV Miloš Klátik a úvodnú pobožnosť mal senior Tatranského seniorátu Roman Porubän. Potom už odznela prednáška prvého hosťa konferencie – prof. ThDr. Viliama Judáka, PhD., diecézneho biskupa Nitrianskej diecézy, profesora cirkevných dejín na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave, na tému Cyril a Metod z pohľadu rímskokatolíckej cirkvi. Prof. Judák v nej predstavil nielen rímskokatolíckych, ale aj evanjelických velikánov našej histórie, ktorí nadviazali na odkaz Cyrila a Metoda a rozvíjali ho vo svojej duchovnej i národnej tvorbe. Zároveň predstavil pohľad Rímskokatolíckej cirkvi na pôsobenie i dedičstvo Cyrila a Metoda, pričom sa v diskusii dotkol aj otázky plánovaných ekumenických osláv 1150. výročia príchodu vierozvestcov na naše územie.

Ostatok stredajšieho popoludnia vyplnili jazykovedci – vysokoškolskí pedagógovia na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici: Dr.h.c. prof. PhDr. Ján Findra, DrSc., prednášal na tému Stavba a prednes kázne a prof. PaedDr. Vladimír Patráš, CSc., na tému Verejný ústny prejav ako vzťah zásad a odchýlok vo zvukovej rovine. Obe prednášky mali za cieľ poukázať na dôležitosť zohľadnenia rôznych aspektov pri príprave kázne aj pri jej prednese na kazateľnici. Prednášky boli doplnené nahrávkou ranného zamyslenia z vysielania Rádia Slovensko, takže prítomní účastníci mohli prednášanú problematiku rozobrať na konkrétnom príklade.
Prvý deň teologickej konferencie uzavrel večernou pobožnosťou zborový farár CZ ECAV Poprad Libor Bednár.

Vo štvrtok po rannej pobožnosti, ktorú mal predseda ZED Jaroslav Matys, program pokračoval prednáškou prof. ThDr. Igora Kišša, ktorý predstavil pohľad ECAV na Konštantína Cyrila a Metoda. Vo svojej prednáške sa venoval nielen samotnému odkazu bratov zo Solúna, ale poukázal aj na skutočnosť, že mnoho dnešných kresťanov i teológov sa k odkazu Cyrila a Metoda nehlási, pričom títo dvaja vierozvestcovia položili na našom území základ duchovnému kresťanskému životu a svojou prácou predišli reformátora Jána Husa i Dr. Martina Luthera. Prof. Kišš poukázal aj na teologické pozadie učenia Cyrila a Metoda a ich učenie zasadil do teologickej atmosféry 9. storočia, čím objasňoval aj príčiny prvého rozkolu cirkvi v roku 1054, keď sa pôvodne jedna kresťanská cirkev rozdelila na východnú a západnú.

Po prof. Igorovi Kiššovi sa slova ujal prof. ThDr. Ján Šafín, PhD., dekan Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, ktorý vo svojej prednáške na tému Konštantín a Metod z pohľadu pravoslávnej cirkvi predstavil politické pozadie príchodu vierozvestcov na naše územie. V krátkosti poslucháčom priblížil situáciu v Ríme i Byzancii od začiatku 9. storočia, aby tým viac vynikli príčiny, pre ktoré sa dejinné udalosti práve tak odohrali. Prof. Šafín sa venoval aj životu oboch bratov a ich duchovnej tvorbe, ktorú podrobil nielen teologickému, ale aj historickému bádaniu, takže na základe týchto informácií ich môžeme vidieť v širšom kontexte byzantskej teológie, ako sa ona sama formovala v danom období a vplývala na teologické učenie solúnskych bratov.

Po popoludňajšom odpočinku sa večer konal slávnostný pozdrav jubilantom, v ktorom už tradične Zbor biskupov ECAV na Slovensku a ZED pozdravujú duchovných, ktorí si v danom roku pripomínajú okrúhle výročie ordinácie. Tento rok bolo osobne prítomných iba päť jubilantov, nakoľko ostatným to neumožňoval zdravotný stav. A tak sa prítomní mohli započúvať do spomienok Márie Kováčovej, Ondreja Koča, Jána Midriaka, Pavla Miškovica či Jána Rajtóka a preniesť sa v mysli do rokov hlbokého socializmu, keď práca duchovného nebola vôbec jednoduchá. O to srdečnejší potlesk publika vyjadril vďaku i úctu týmto bratom a sestrám, ktoré v tých neľahkých rokoch aj napriek mnohým príkoriam slúžili Pánovi pre budovanie Jeho kráľovstva a rast našej cirkvi. Tento krásny večer zvesťou Božieho slova zakončil brat farár Ján Rajtók z CZ Lučenec.

V piatok po rannej pobožnosti, ktorú mal podpredseda ZED za VD Jozef Vereščak, sa všetci prítomní postupne predstavili a povedali niečo o sebe a svojom pôsobení v cirkvi. Prítomní si tak vypočuli mnoho zaujímavých príbehov, na základe ktorých mohli lepšie spoznať bratov či sestry, ktorých doteraz poznali iba z videnia či podľa mena. V našej cirkvi pribúda stále viac nových pracovníkov, a tak sa stále naliehavejšie ozývala aj žiadosť zoznámiť sa. Tento priestor na Teologickej konferencii 2012 k tomu poskytol ideálnu príležitosť.

Celú konferenciu záverečným vyhodnotením a pobožnosťou ukončil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, ktorý všetkých kňazov zároveň pozval na Všeobecnú pastorálnu konferenciu 8. októbra 2012 v priestoroch divadla vo Zvolene. V očakávaní blízkeho stretnutia sa tak napokon spoločným obedom teologická konferencia ukončila.

Ďakujeme Pánu Bohu za úspešný priebeh konferencie i za požehnanie, ktoré dal nielen poslucháčom, ale aj prednášateľom a kazateľom. Nech nám aj táto konferencia poslúži na vedomostný rast, aby sme sa každým stretnutím a každou novou vedomosťou stávali lepšími služobníkmi Božími a prispievali tak k budovaniu Božieho kráľovstva už tu na zemi, nám na prospech a Jemu na slávu.

Galéria k článku