Z rokovania Stáleho výboru Trojpartnerstva v Moravanoch nad Váhom

V dňoch 9. – 10. marca 2016 sa v Moravanoch nad Váhom uskutočnilo rokovanie Stáleho výboru Trojpartnerstva. Na rokovaní zazneli správy z partnerských cirkví a organizácií, v ktorých boli predstavené aktuálne aktivity či témy, ktorými sa zoberali v poslednom období.
Za Evanjelickú krajinskú cirkev vo Württembersku sa na rokovaní zúčastnila Cornelia Wolf, referentka pre partnerskú a ekumenickú spoluprácu. Evanjelickú cirkev stredného Nemecka zastupovali Ulrich Kiethe, osobný tajomník dištriktuálneho biskupa Dietharda Kamma, Jens Lattke, referent pre ekumenickú a partnerskú spoluprácu, a Kerstin Rösel, ktorá zastupovala Synodu Evanjelickej cirkvi stredného Nemecka.

ECAV na Slovensku zastupoval dištriktuálny biskup a zástupca generálneho biskupa Milan Krivda, Synodu ECAV na Slovensku jej predseda Ivan Mucha a Evanjelickú diakoniu ECAV na Slovensku Zuzana Kolárovská. Rokovanie viedol tajomník GBÚ pre zahraničie Samuel Miško.

Jednou z tém rokovania bola problematika utečencov, kde sestra Kolárovská predstavila aktivity Evanjelickej diakonie predovšetkým na hraniciach Maďarska so Srbskom, ako aj v Slovinsku. Program adopcie utečeneckých rodín do cirkevných zborov priblížil brat dištriktuálny biskup Milan Krivda.

Zahraničným partnerom bol predstavený aj program pripravovaných V. evanjelických cirkevných dní, ktoré sa uskutočnia v dňoch 6. – 8. júla 2016 v Békešskej Čabe v Maďarsku, ako aj pripravovaný program osláv 500. výročia reformácie s názvom „Oslobodení Božou milosťou“.

Zástupcovia z Evanjelickej cirkvi stredného Nemecka predstavili ich plány osláv 500. výročia reformácie. Jedným z vyvrcholení osláv budú ich cirkevné dni – „Kirchentag auf dem Weg“, ktoré budú prebiehať vo viacerých mestách v dňoch 25. – 28. mája 2017. Členov ECAV na Slovensku srdečne pozývajú na tieto oslavy do známych reformačných miest Jena a Weimar.

Po prvom dni rokovania prijali vzácnych hostí predsedníctvo a viacerí členovia domáceho piešťanského evanjelického a. v. cirkevného zboru. Hosťom pripravili milé pohostenie, predstavili im históriu zboru aj aktivity v ich cirkevnom zbore.

Členmi Trojpartnerstva sú Evanjelická krajinská cirkev vo Württembersku, Evanjelická cirkev v strednom Nemecku a Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku.