Z rokovania s ministrom kultúry D. Krajcerom

Brat generálny biskup Miloš Klátik 25. novembra 2010 rokoval na Ministerstve kultúry SR s ministrom kultúry SR Danielom Krajcerom. Sprevádzali ho predseda ZED Jaroslav Matys a tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová.
Pán minister Daniel Krajcer v úvode povedal, že si uvedomuje význam cirkví a dôležitosť úloh, ktoré cirkvi plnia aj vzhľadom k štátu (školstvo, diakonia, kultúrne dedičstvo...). Uviedol, že v médiách neboli celkom presné interpretácie jeho predstavy o vzťahu cirkví a štátu. Pre neho je záväzné programové vyhlásenie vlády, podľa ktorého sa v tomto volebnom období má otvoriť diskusia na túto tému – v prvom rade mu ide o to, aby to bol dialóg, a to predovšetkým dialóg štátu s predstaviteľmi cirkví.

Ďalej Daniel Krajcer ocenil význam vysielania služieb Božích v médiách a vyjadril im plnú podporu, nakoľko majú svoje opodstatnenie, pokladá ich za otázku verejného záujmu a sú dobre sledované. Zo zlúčenia STV a SRo by nemali vyplynúť žiadne zmeny v rozsahu či obsahu náboženského vysielania týchto verejnoprávnych médií. Jeho cieľom je jasne odlíšiť verejnoprávne médiá od komerčných médií.

Brat generálny biskup poďakoval pánovi ministrovi za projekt „Obnovme si svoj dom“ a vyjadril nádej, že MK SR aj v budúcnosti podporí obnovu našich artikulárnych či tolerančných kostolov. Pán minister povedal, že v tomto prípade ide o jednu z troch priorít ich ministerstva i jeho samého a poskytol potešujúcu informáciu, že v tejto oblasti nedôjde k zníženiu finančných prostriedkov, ale naopak, usiluje sa o ich zvýšenie. Odporučil však uprednostniť kvalitu pred kvantitou a vybrať tie najhodnotnejšie objekty - a predovšetkým dobre pripraviť projekty.

Brat generálny biskup vyzdvihol aj podporu z grantového systému MK SR pri projektoch k oslavám 400. výročia Žilinskej synody a v rámci Roka kresťanskej kultúry na Slovensku. Pán minister podotkol, že aj na rok 2013 chystajú podporu zo strany ministerstva pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie.

Záchrana vzácnych historických knižníc bola ďalšou oblasťou, na ktorú pána ministra upozornil brat generálny biskup. Pán minister informoval o novom projekte digitalizácie kníh a publikácií v rámci kultúrneho dedičstva, kde možno počítať s podporou zo strany štátu.

Brat generálny biskup hovoril aj o problematike zahraničných Slovákov, ktorí potrebujú našu podporu, a informoval ministra kultúry o projekte ECAV v oblasti misie medzi Rómami, kde spolupracujeme s nemeckými evanjelickými cirkvami.

V ďalšom rozhovore brat generálny biskup poukázal na slabé sociálne zabezpečenie duchovných, čo bližšie osvetlil predseda ZED Jaroslav Matys, ktorý predstavil aj činnosť Združenia evanjelických duchovných - ZED, ktoré v našej cirkvi pôsobí od čias J. M. Hurbana a stará sa o vzdelávanie duchovných, ako aj o ich sociálne zabezpečenie. Pán minister uviedol, že je rád, že sa MK SR podarilo obhájiť zachovanie výšky príspevkov zo strany štátu, ktoré sú určené cirkvám, takže nedôjde k ich zníženiu, avšak o možnosti zvýšenia by bolo možné hovoriť vzhľadom na súčasný negatívny dopad svetovej hospodárskej krízy aj na rozpočet Slovenskej republiky najskôr v druhej polovici budúceho roka.

Brat generálny biskup na záver pozval pána ministra na návštevu Generálneho biskupského úradu, ako aj na ďalšie podujatia, ktoré pri významných príležitostiach bude organizovať naša cirkev, čo pán minister s vďakou prijal.