Z rokovania konventu Západného dištriktu

Z rokovania konventu Západného dištriktu

Konvent Západného dištriktu ECAV na Slovensku sa v tomto roku uskutočnil v Evanjelickom a. v. kostole v Senci 7. mája 2011. Pozvanie naň prijali generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga. Hlasovacie právo využilo 48 zo 60 konventuálov.
„Časy sa menia a my sa meníme tiež.“ V tejto myšlienke je uložený kus pravdy a reality. Každá doba niečo prináša, konštatoval v svojej správe biskup ZD Milan Krivda. Upozornil predovšetkým na 400. výročie Žilinskej synody, ktorú si ECAV pripomenula v uplynulom roku. Táto synoda totiž prijala prvé synodálne zákony a zvolila prvých superintendentov.
„Prameňom viery a pravidlom života našej cirkvi bolo Písmo sväté, ktoré sa rozumelo v zmysle evanjelických vyznávačských spisov, predovšetkým Augsburského vyznania z roku 1530,“ uviedol. Zdôraznil, že práve preto sa naša cirkev volá Evanjelická cirkev augsburského vyznania. Identifikuje nás vlastné učenie, vyznanie viery i vlastná organizáciu, v ktorej sa Božie slovo čistotne zvestuje a podľa neho sa prisluhujú i sviatosti – Krst svätý a Večera Pánova.
Pripomenul i to, že každá doba mala vplyv na cirkev i na ľudí, ktorí v nej žili, no i napriek rôznym útokom, bojom, prekážkam a cudzím vplyvom jej príslušníci zostali verní učeniu Augsburského vyznania.
V svojej správe zhodnotil i prácu v jednotlivých seniorátoch ZD. Zaoberal sa problémami, s ktorými zápasia, a vyzdvihol aj ich aktívnu misijnú činnosť (EPST o činnosti jednotlivých seniorátov informoval v správach zo seniorálnych konventov ZD v EPST č. 19/2011; pozn. redakcie EPST).

Konvent sa zaoberal aj štatistikou a úbytkom členov cirkevných zborov za posledných päť rokov, ktorý spôsobilo vyradenie členov cirkevného zboru z kartotéky pre neplatenie cirkevného príspevku (tejto otázke sa bude EPST venovať v niektorom z nasledujúcich čísel).

ŠKOLSTVO

V správe Školského výboru ZD ECAV na Slovensku jeho predseda Roman Sarvaš informoval o situácii vo vyučovaní náboženstva v jednotlivých seniorátoch ZD.

V Bratislavskom seniorátu si školský dekan Bratislavského seniorátu R. Hargaš kladie otázku kvalifikácie predmetu náboženstvo (či známkovať, alebo nie) a aké množstvo učiva by mali žiaci prebrať. Hargaš si tvrdí, že by malo ísť skôr o kvalitu, ako o kvantitu, pretože „ani tie najlepšie vedomosti ešte nezaručujú živú vieru“. Na druhej strane si myslí, že bez vedomostí je cesta ťažšia, a preto sú tiež dôležité.

Školstvo v Dunajsko-nitrianskom senioráte vedie Z. Lichvarčíková. Problémy s vyučovaním náboženstva sú podľa nej spojené s pozornosťou detí. „Nie je to tým, že by si kolegovia nevedeli tú pozornosť získať. Ide skôr o postoj rodín k náboženstvu. To, čo deti počujú doma, prenášajú do školy...“ Školský dekan Hontianskeho seniorátu R. Sarvaš vyzýva evanjelických rodičov a starých rodičov, aby svoju výchovu neprenechávali počítačovým hrám, televízii a mobilným telefónom, aby nezanedbávali evanjelicko-kresťanskú výchovu, ale ich viedli za Pánom Ježišom, lebo v Ňom je záchrana i večný život. Dôležitá informáciou tohto seniorátu je aj fakt, že od septembra uplynulého roku sa prvýkrát začalo vyučovanie náboženstva aj v ZŠ Žarnovici.

V Myjavskom senioráte pribudlo vyučovanie náboženstva v novej škole v Dojči. Z nedostatkov, ktoré školský dekan S. Mišiak uviedol je, že vyučovanie náboženstva sa posúva na posledné hodiny, podceňovanie predmetu, keďže nie je klasifikovaný a tiež nedisciplinovanosť.

V Novohradskom senioráte sa počet detí, ktoré chodia na náboženstvo, zvýšil oproti minulému roku o 39 žiakov. Vo Veľkom Krtíši bola zriadená učebňa náboženstva a etiky. Školskou dekankou seniorátu je M. Rumanová.

Školský dekan Považského seniorátu M. Šipka poukázal na spôsob vyučovania náboženstva. „Vyučujúci sa snažia spestriť hodiny rôznymi aktivitami s využitím médií a kresťanských filmov.“ V niektorých školách začali náboženstvo aj známkovať.

Pokles v počte žiakov, ktorý sa prihlásili na náboženstvo, konštatoval školský dekan Rimavského seniorátu M. Krivuš. Vyučovanie učiteľov však hodnotí kladne: „Väčšina učiteľov nemá problémy vyučovať, v školách im boli vytvorené aspoň aké také podmienky na výučbu.“

„Najžalostnejšie asi našu realitu vystihuje počet prihlásených študentov na náboženstvo na stredných školách, kde sa ich prihlási mizivé percento, lebo dnešné rodiny zaujíma čosi celkom iné ako Pán Boh a cirkev,“ konštatuje školský dekan Zvolenského seniorátu P. Kevický.

VNÚTROMISIJNÁ ČINNOSŤ

Predseda Vnútromisijného výboru ZD Ivan Mucha v správe priblížil podujatia, ktoré sa v uplynulom roku v dištrikte uskutočnili: futbalový turnaj ZD v Pliešovciach, v ktorom sa víťazom majstrovstiev ECAV stalo mužstvo z Rožňavy; spomienkové slávnostné služby Božie, ktoré boli vyvrcholením osláv 400. výročia Žilinskej synody, na ktorých sa zúčastnilo mnoho významných domácich i zahraničných hostí; seniorálne víkendovky pre konfirmandov v stredisku Detskej misie Častá. V správe poukázal i na vnútromisijné aktivity jednotlivých seniorátov.

DIŠTRIKTUÁLNE PRESBYTERSTVO

Dištriktuálne presbyterstvo ZD zasadalo v uplynulom roku päťkrát. V rámci rokovaní riešili okrem iného nedoplatky dištriktuálneho príspevku, žiadosti z generálnej podporovne, disciplinárne previnenia niektorých farárov pre porušovanie cirkevnoprávnych predpisov, ale aj aktuálne otázky z oblasti škôl. Zaoberali sa aj opravami chrámov či voľbou predsedajúceho farára v CZ Bratislava.

VOĽBY

Za predsedu dištriktuálneho súdu bol zvolený Jaromír Šuma; za podpredsedu Michal Zdycha; za dištriktuálnu žalobkyňu Anna Drobná.


Dištriktuálne konventy Západného a Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku sa uskutočnili v máji 2011.
Dištriktuálny konvent je najvyšším orgánom dištriktu a schádza sa raz ročne. Tvoria ho členovia dištriktuálneho presbyterstva, predsedníctva seniorátu a delegáti seniorátov.
Konvent je verejným zasadnutím. Jeho úlohami je starať sa o cirkevný a mravnonáboženský život v dištrikte, rozhodovať o organizačných a hospodárskych záležitostiach dištriktu, schvaľovať jeho rozpočet a záverečný účet. Prerokúva tiež správy o činnosti dištriktuálneho presbyterstva a účelových zariadení dištriktu. Do právomoci konventu patrí aj voľba a odvolávanie voľba a odvolávanie cirkevných predstaviteľov a funkcionárov na úrovni dištriktu.


Foto: Oľga Zlochová