Z rokovania 34. synody ČCE v ČR

V Prahe sa od 14. do 17. mája 2015 konalo zasadnutie 34. synody Českobratskej cirkvi evanjelickej. Synodálov pozdravil aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, ktorý poslúžil i ako kazateľ na službách Božích v Nedeľu po Vstúpení v chráme Božom v Prahe-Dějviciach.
Synoda sa začala vo štvrtok 14. mája o 17.00 hod. slávnostnými službami Božími v kostole v Prahe-Vinohradoch. Samotné rokovanie synody sa konalo v Tyršovom dome v Prahe.

Synoda ČCE zvolila novú synodnú radu. Za synodného seniora ČCE bol zvolený Daniel Ženatý a za synodného kurátora Vladimír Zikmund. Nasledovali správy, v ktorých svoju činnosť predstavila synodná rada, poradné odbory a komisie synodnej rady, koordinátorka supervízorov, nakladateľstvo Kalich, cirkevná pastierska rada a ďalšie, ako aj rozprava o správach. Ďalej sa konala diskusia o hospodárení za rok 2014 a bol schválený rozpočet na rok 2015.

Synoda diskutovala i o hospodárskej sebestačnosti zborov a samofinancovaní cirkvi. Prvý zástupca synodnej kurátorky Pavel Stolař zoznámil synodu s návrhom na využívanie reštitučných prostriedkov, ktorý bol po diskusii prijatý. Asi 80 % z ročných reštitučných náhrad vložia do personálneho fondu a zvyšok bude použitý na diakonické a rozvojové projekty: budovanie zborov a misia, výchova a vzdelávanie a diakonická práca.

Ďalšie rokovania patrili Diakonii ČCE. Synodáli prerokovali aj zlučovanie niektorých zborov, presun niekoľkých kazateľských staníc k iným zborom a s tým súvisiace zmeny hraníc zborov či seniorátov, ako aj zmeny v cirkevnom poriadku a prípravu nového loga ČCE.

Doterajší synodný senior ČCE Joel Ruml pozval všetkých na „Husovské slávnosti 2015“, ktoré sa budú konať 5. a 6. júla 2015 v centre Prahy a pripomenú odkaz Majstra Jana Husa.

Zdroj: www.e-cirkev.cz