Z pracovnej cesty M. Klátika v Indii

Na pozvanie vedenia Evanjelickej luteránskej cirkvi v Indii v dňoch 7. − 12. marca 2016 generálny biskup Miloš Klátik aj ako člen Rady Svetového luteránskeho zväzu absolvoval pracovnú cestu do Indie.
Cieľom jeho cesty bolo stretnutie s vedením cirkvi, evanjelických škôl, návšteva teologickej fakulty, stretnutie s predstaviteľmi iných cirkví a neziskových organizácií v Indii, ako aj odovzdanie podpory Svetového luteránskeho zväzu pre ľudí v núdzi.

Na pôde biskupského úradu indickej evanjelickej luteránskej cirkvi brata generálneho biskupa privítal predsedajúci biskup Fredrick Paradesi Babu spolu s vedúcimi predstaviteľmi cirkvi. Obaja biskupi predstavili svoje cirkvi a priblížili ich činnosť aj aktuálnu situáciu. Potom generálny biskup odovzdal pomoc od SLZ chudobným rodinám a chorým deťom. Zúčastnil sa i na celocirkevnom zhromaždení žien, kde im poslúžil kázňou slova Božieho.

Následne spolu s biskupom Babu navštívili najrenomovanejšiu evanjelickú školu v tomto regióne a potom aj dievčenskú evanjelickú školu, kde žiačky získavajú základné vedomosti a zdokonaľujú sa v ručných prácach.

Brat generálny biskup navštívil aj Evanjelickú bohosloveckú fakultu v Chennai, kde sa zoznámil s členmi akademického zboru, ako aj s činnosťou jednotlivých katedier. Prezrel si priestory fakulty, prednáškové miestnosti, knižnicu aj internát a besedoval i so študentmi. Generálneho biskupa na fakulte aj počas celého pobytu sprevádzal biskup prof. Busi Suneel Bhanu, člen Rady SLZ, ktorý v súčasnosti pôsobí aj ako pedagóg na tejto fakulte.

Generálny biskup absolvoval i viaceré ďalšie stretnutia. Na Medzinárodný deň žien 8. marca navštívil miestnu komunitu, kde zablahoželal ženám k ich sviatku.

Stretol sa i s predstaviteľmi organizácie „Fisher-folk“ . Ide o združenie rybárov, ktorí sa snažia zabrániť premene pláží v oblasti Chennai na miesta pre bohatých. Ich cieľom je udržať rybársku oblasť v tomto regióne, do ktorého sa museli presídliť, nakoľko ich pôvodné domovy zničili vlny cunami. Predstavitelia tejto organizácie vyjadrili vďaku za pomoc, ktorú dostali od SLZ.

Do programu bola začlenená i prehliadka centra mesta Chennai, kde si generálny biskup pozrel katedrálu a Horu sv. Tomáša. Mesto Chennai (Madras) je hlavným a najväčším mestom indického štátu Tamilnád (Tamil Nadu). Zároveň je to najväčšie priemyselné a obchodné centrum južnej Indie. Je to šieste najľudnatejšie mesto Indie s počtom obyvateľov 4,68 milióna.