Z osláv 150. výročia založenia Slovenského ev. a. v. patronátneho gymnázia v Revúcej

V Revúcej sa 13. – 16. 9. 2012 konali celocirkevné a celonárodné slávnosti venované 150. výročiu založenia prvého slovenského gymnázia − Slovenského ev. a. v. patronátneho gymnázia v Revúcej. Toto významné výročie si pripomenulo mesto Revúca spolu s ECAV na Slovensku, Maticou slovenskou a revúckymi gymnáziami. Celonárodné slávnosti sa uskutočnili pod záštitou prezidenta republiky Ivana Gašparoviča.
Vyvrcholením štvordňových osláv boli slávnostné služby Božie v nedeľu 16. septembra 2012 − práve v deň, keď sa pred 150 rokmi v Ev. a. v. kostole v Revúcej konali služby Božie pri príležitosti otvorenia revúckeho evanjelického gymnázia. Priamy prenos zo spomienkových služieb Božích odvysielali v RTVS − Slovenskej televízii.

Slávnostným kazateľom bol generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. V kázni na text Pr 23; 12.19; 24, 3 označil zakladanie škôl za sprievodný znak reformácie. Aj slovenskí evanjelici sa v duchu Lutherovej zásady Cirkev udržuje školu, škola cirkev usilovali zakladať školy pri každej fare – a tak už niekoľko rokov po reformácii z celkového počtu 805 škôl na území dnešného Slovenska bolo až 750 evanjelických. Generálny biskup pripomenul históriu založenia a pôsobenia prvého slovenského evanjelického gymnázia − Slovenského evanjelického a. v. patronátneho gymnázia v Revúcej a podčiarkol význam vzdelania a kresťanskej výchovy v súčasnosti. Povzbudil pedagógov aj rodičov, aby ako kresťania pamätali na svoju zodpovednosť za zverené deti a mládež a aby ich svojimi postojmi, názormi aj prácou viedli ku kresťanskej viere. „Pretože ak sa nepostaráme o dušu dieťaťa aspoň tak, ako o jeho vedomosti, telesné zdravie a zovňajšok, nečudujme sa potom jeho duchovnej slabosti, bezradnosti, ľahostajnosti a často i skazenosti. Nezabúdajme, že u Boha je múdrosť i moc, On má rozvahu i rozumnosť (Jób 12, 13),“ zdôraznil brat generálny biskup.

Na slávnostných službách Božích liturgovali senior Gemerského seniorátu Jerguš Olejár, seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková, konseniori Gemerského seniorátu Radovan Gdovin a Dušan Pavel Hrivnak, domáca farárka Danica Hudecová a farárka z CZ ECAV Chyžné Emília Völgyiová. Chrámovému zhromaždeniu sa prihovorili aj generálny dozorca ECAV na Slovensku Pavel Delinga, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka a primátorka Revúcej Eva Cireňová. Úryvok z inauguračnej reči správcu gymnázia Augusta Horislava Škultétyho prečítal Dušan Jamrich.

Po skončení služieb Božích Predsedníctvo ECAV na Slovensku položilo veniec pod pamätnú tabuľu na kostole, venovanú založeniu prvého slovenského evanjelického gymnázia. Potom pred kostolom zasadili pamätnú lipu v rámci projektu 500 stromov reformácie ECAV na Slovensku. Prítomným sa prihovoril generálny biskup Miloš Klátik a zaspieval domáci spevokol Nádej spolu s učiteľským spevokolom Quirin zo ZUŠ Revúca.

Potom si účastníci slávnosti prezreli historickú budovu prvého slovenského evanjelického gymnázia, kde ich privítala riaditeľka tejto národnej kultúrnej pamiatky Viera Kasperová. Potom predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka a autor monografie o revúckom gymnáziu Svätyňa osvety a vzdelanosti Dušan Dubovský odhalili pamätnú tabuľu doc. Jánovi Gallovi. Ako vyplynulo z príhovoru viceprimátorky Revúcej Viery Hanesovej, bol to vzácny človek, ktorý sa celý život venoval propagácii a zveľaďovaniu svojho rodného Gemera, Revúcej i celého Slovenska.

***
Počas štvordňových osláv sa v Revúcej konali aj ďalšie zaujímavé podujatia. Na pietnej spomienke pri hroboch slovenských národovcov na mestskom cintoríne sa zúčastnil prezident SR Ivan Gašparovič. Nad konferenciou Slovenské školstvo a literatúra v Revúce, Revúca v literatúre prevzal záštitu minister školstva Dušan Čaplovič. Na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva udelili najvyššie ocenenia mesta. Okrem toho sa konalo stretnutie absolventov Gymnázia Martina Kukučína v Revúcej, pochod mestom, slávnostná akadémia, koncert a ďalšie podujatia.

***
Slovenské evanjelické a. v. patronátne gymnázium v Revúcej bolo prvou a do roku 1918 i jedinou úplnou strednou školou, na ktorej sa všetky predmety vyučovali po slovensky a v slovenskom jazyku sa i maturovalo. Gymnázium otvorili a udržovali len zo zbierok a darov evanjelických veriacich. Za dvanásť rokov existencie na ňom študovalo 566 študentov z celého Slovenska; asi sto z nich sa zaradilo medzi významné osobnosti slovenského národného, kultúrneho a politického života. Medzi profesormi vynikli A. H. Škultéty, Samuel Ormis, Július Botto, Ivan Branislav Zoch, Ján Dérer a mnohí ďalší. Postupne dokázali vybudovať nielen úplné osemročné gymnázium s alumneom (jedáleň), ale i ďalšie vzdelávacie inštitúty: prvý slovenský učiteľský ústav a prvý slovenský dievčenský výchovný ústav. Okrem toho založili prvý finančný ústav a prvé spotrebné družstvo v Uhorsku, spolok na vydávanie slovenských kníh, písali učebnice v slovenskom jazyku. Napriek významným úspechom bolo revúcke evanjelické gymnázium po zásahu uhorských vládnych kruhov 20. augusta 1874 zatvorené.

Revúcke evanjelické gymnázium je právom nositeľom národnej hrdosti Slovákov: prispelo k vytvoreniu úctyhodnej slovenskej stredoškolskej tradície, ktorá vytvorila základné atribúty novodobých školských a pedagogických, osobitne evanjelicko-kresťanských dejín Slovenska. (Miloš Kovačka)

Viac v EPST č. 39/2012