Z konferencie v Liebfrauenbergu

Z konferencie v Liebfrauenbergu

V dňoch 24. – 27. októbra 2010 sa v Liebfrauenbergu (Francúzsko) konala konferencia, ktorú organizovala Evanjelická krajinská cirkev vo Württembersku. Jej témou bolo: „Spravodlivosť a pokoj sa pobozkajú. Na ceste k ekumenickému mierovému zhromaždeniu 2011“.
Po otvorení a vzájomnom predstavení nasledovala prednáška prof. Dr. Iny Willi-Plein z Hamburgu na tému „Pokoj a spravodlivosť v zrkadle starozmluvného proroctva“. V nej prednášajúca poukázala na význam starozmluvných pojmov šalom a c´daka, pri ktorých zdôraznila, že nie sú identickými pojmami, ale patria k sebe.

Ďalšiu prednáška „Spravodlivá vojna, spravodlivý mier: mierovo-etické úvahy k aktuálnemu paradigmovému sporu“ predniesol Dr. Marco Hofheinz. Pozornosť upriamil na vzťah medzi pojmami „spravodlivý pokoj“ a „spravodlivá vojna“, okolo ktorých sa krúti aktuálna eticko-mierová diskusia.

Program prvého dňa konferencie uzatvorilo „Predstavenie medzinárodného ekumenického vyhlásenia o spravodlivom pokoji“ a meditácia nad obrazmi „Umenie pokoja“. Vybrané obrazy a skulptúry proti násiliu a vojne znázorňovali teológiu pokoja a môžu byť impulzom pre meditácie pre prácu v zbore, škole a pre prácu s mladými ľuďmi.

V utorok sa prednáškový blok začal predstavením hostí z partnerských cirkví, počas ktorého referujúce oboznámili účastníkov so štruktúrou a orgánmi cirkvi, s ťažiskovou prácou ECAV na Slovensku a so zapojením do projektu „Donau-Friedenswelle“ (Podunajská vlna mieru), ktorej úlohou je rieku Dunaj, v minulosti symbol vojen a nepokojov, použiť na opačný účel, čiže na zmierenie a pokoj, ktorý je súčasťou projektu „Desaťročie proti násiliu“. Keďže ťažiskovou témou oboch týchto projektov je pokoj a mier, sú zahrnuté do programu Medzinárodného ekumenického mierového zhromaždenia, ktoré sa bude konať 17. – 25. mája 2011 na Jamajke.

Doobeda nám ešte predstavili Prvý koncept Vyhlásenia o spravodlivom pokoji, ktoré môže pomôcť už spomenutej Dekáde prehĺbiť politické a hospodárske pochopenie, nemá teda len ekumenické, ale aj politické pozadie a dôvody. Jeho úlohou je posilniť jednotlivcov a cirkev, ale aj poďakovať za úrody zeme, pretože pokoj je darovaný Bohom. Má vyjadriť spoločné stanovisko a pripraviť podklady pre konkrétnu prácu v 4 vedúcich oblastiach: pokoj v spoločenstve, pokoj na zemi, pokoj v hospodárstve a pokoj medzi národmi, pričom každá z daných oblastí je súčasťou toho, čo od nás žiada Kristus. Prednášajúci zdôraznil, že nejde len o tému pre vysoké grémiá, ale práca má priniesť podnety pre spoločenstvá a skupiny, pretože aj podnet na Medzinárodné ekumenické mierové zhromaždenie prišiel „zdola“.

Dr. Marco Hofheinz v prednáške „Teologické zdôvodňovacie súvislosti vo Vyhlásení o spravodlivom pokoji – exegetický a teologicko-etický výklad“ podal teologické argumenty pre Vyhlásenie o spravodlivom pokoji, a zároveň poukázal na použitie kristologických výpovedí v Novej zmluve.

Popoludňajší blok bol venovaný práci v skupinách. Z ponúknutých možností sme si vybrali tému „Kráľ pokoja, Izrael a národy“. Prof. Dr. Ina Willi-Plein pre skupinovú prácu vybrala tri kľúčové texty, a to z proroka Zachariáša 9, 9 –10; 2, 14 – 16 a z proroka Sofoniáša 3, 14 – 17, a položila nám niekoľko otázok: Kto hovorí? Kto je oslovený? Čo hovorí hovoriaci oslovenému? Je reč o pokoji? Aké účinky má zvesť?, ktoré boli dôležité pri práci s textom. Našou úlohou bolo čítanie a exegetická práca s kľúčovými textami neskorších prorokov Starej zmluvy. Výsledkom exegetickej práce bolo, že vo všetkých troch textoch ide o rovnaký základ veci, avšak v troch rôznych formuláciách. Vyjadrujú nádej pre všetkých, a to nielen eschatologickú nádej. Poukazujú na to, že každý človek má možnosť žiť integrovane, hospodársky i politicky.

V posledný deň konferencie predstavili Ulrich Frey, Christof Grosse a Ulrich Schmitthenner priebeh príprav na Medzinárodné ekumenické mierové zhromaždenie, ktoré sa bude konať v máji 2011 na Jamajke. Pripomenuli účastníkom dôležité dátumy konania služieb Božích, prípravných stretnutí a pod. a predstavili nové brožúry a prospekty k téme.

Okrem vyššie uvedených tém pozostával program z pravidelných ranných, poludňajších a večerných modlitieb spojených s čítaním a zamyslením nad rôznymi biblickými textami.