Z júnovej Rady Svetového luteránskeho zväzu v Ženeve

V dňoch 13. – 18. 6. 2013 sa generálny biskup Miloš Klátik zúčastnil na výročnom zasadaní Rady SLZ v Ekumenickom centre v Ženeve, ktoré sa konalo pod ústredným heslom „Pozvaní stať sa učeníkmi v súčasnom svete“.
Na zasadaní bolo prítomných 167 účastníkov vrátane 49 členov rady, poradcov, hostí a zamestnancov SLZ.

Prezident SLZ biskup Dr. Munib A. Younan v otváracom prejave okrem iného poukázal na biblické a luteránske chápanie učeníctva ako výzvy nasledovať Ježiša Krista (Mt 28, 19), ktorá je živá aj v súčasnosti v kontexte ekonomickej nerovnosti, rôznych interpretácií Písma svätého a náboženskej neslobody v niektorých krajinách. Zdôraznil, že oddanosť cirkvi nie je určená rozhodnutiami alebo činmi jednotlivca, ale tým, že patríme do spoločenstva veriacich. Vyzval cirkvi v luteránskom spoločenstve, aby odmietli akékoľvek pokusy hlásať, že osoba alebo skupina sú lepšími nasledovateľmi Ježiša Krista než iní. Sme spoločne zainteresovaní na misii a diakonii a všetci sme si rovní pred Bohom.

Generálny tajomník SLZ Rev. Martin Junge sa okrem iného venoval aj nezamestnanosti mladých ľudí vo svete, ktorá presahuje 75 miliónov. Zdôraznil úlohu členských cirkví SLZ v tejto oblasti a vyhlásil: „Ak mládež nemá budúcnosť, náš spoločný domov tiež nemá budúcnosť.“

Zasadnutie sa venovalo aj prípravám na 500. výročie reformácie v roku 2017 a 12. valné zhromaždenie SLZ. Vedenie SLZ vyhlásilo, že 500. výročie reformácie by malo byť ekumenickou oslavou, keďže zároveň si budeme pripomínať aj 50. výročie luteránsko-katolíckeho dialógu. Z tohto dôvodu bola zriadená osemčlenná pracovná skupina zo SLZ a Vatikánskej pápežskej rady pre podporu kresťanskej jednoty, ktorá má za úlohu pripraviť liturgický materiál na túto príležitosť.

V rámci zasadnutia Rady SLZ bolo uvedenie spoločnej luteránsko-katolíckej publikácie „Od konfliktu k spoločenstvu“. Túto publikáciu vydala Luteránsko-katolícka komisia pre jednotu pri príležitosti spoločných osláv 500. výročia reformácie a 50. výročia dialógu medzi luteránmi a katolíkmi.

V rámci zasadania bol schválený aj dokument SLZ „Stratégia rodovej spravodlivosti“, ktorý bol odporučený na implementáciu v rámci jednotlivých členských cirkví s tým, že metodika uplatňovania bude prispôsobená miestnym podmienkam.

Foto: www.lutheranworld.org