Z inštalácie biskupov v Namíbii

V dňoch 10. – 17. marca 2011 brat generálny biskup Miloš Klátik uskutočnil pracovnú cestu do Namíbie na pozvanie biskupa Evanjelickej luteránskej cirkvi v Namíbii (ELCIN) Thomasa Shivuteho.
V nedeľu 13. marca 2011 sa brat generálny biskup zúčastnil na slávnostnej inštalácii dvoch biskupov ELCIN, ktorá sa konala v katedrále ELCIN v Ondangwe. Novozvolených biskupov – boli to nový predsedajúci biskup Josaphath Shanghala a dištriktuálny biskup Vaino Shekutaamba Nambala – inštaloval emeritný predsedajúci biskup Thomas Shivute. Generálny biskup Miloš Klátik spolu s fínskym biskupom Reppom spoluinštalujúcim biskupom. Na inštalácii sa zúčastnil aj biskupi okolitých krajín. Slávnosť inštalácie trvala vyše sedem hodín a vysielala ju namíbijská televízia. Zúčastnila sa na nej vláda (prevažujú v nej evanjelici) a na záver slávnosti prehovoril prezident Namíbie.
Na tejto slávnosti sa veriaci zároveň lúčili s biskupmi Thomasom Shivutem a Johannesom Sindanom pri ich odchode do dôchodku.

Brat generálny biskup mal počas svojho pobytu možnosť porovnať život v hlavnom meste a v slumoch. Navštívil viaceré cirkevné zbory v severnej časti krajiny, kde si prezrel aj evanjelické školy a nemocnice. Okrem iných sa stretol i s ministrom zahraničných vecí Namíbie Utonim Nujomom, synom prvého prezidenta Namíbijskej republiky.

>Namíbia má asi 2,109-tisíc obyvateľov a rozlohu cca 825-tisíc štvorcových kilometrov. Hlavné mesto je Windhoek. Vyše 50 % obyvateľov Namíbie tvoria evanjelici, cca 30 % iné kresťanské náboženstvá a cca 10 % domorodé náboženstvá. Evanjelické náboženstvo tu šírila najmä fínska misia, ktorá postavila prvý evanjelický kostol v Namíbii, ale aj misie z Nemecka a iných európskych štátov. Fínska cirkev má dodnes v Namíbii významné zastúpenie.

Brat generálny biskup na pracovných raňajkách s novinármi povedal, že si vie predstaviť spoluprácu s Namíbiou napríklad v oblasti pomoci pri vzdelávaní mladých farárov, a to v kooperácii s Fínskou cirkvou. Pomoc by sa mohla poskytnúť aj v oblasti vzdelávania detí a zdravotnej starostlivosti, nakoľko ELCIN má v krajine svoje školy a nemocnice.

Viac sa dočítate v Evanjelickom posle spod Tatier.