Z GENERÁLNEHO PRESBYTERSTVA - apríl 2015

Na Biskupskom úrade ZD vo Zvolene sa 29. apríla 2015 konalo zasadnutie Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku. Uviedla ho krátka pobožnosť, na ktorej výkladom slova Božieho poslúžil konsenior J. Ďuriš.
Na zasadnutí Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku (ďalej GP) sa pokračovalo v prerokovávaní správ o hospodárení účelových zariadení ECAV, fondov ECAV a organizácií spolupracujúcich s ECAV. Predsedníctvo ECAV pozvalo na zasadnutie GP zodpovedných predsedov správnych rád (príp. riaditeľov), ktorí sa však kvôli pracovným povinnostiam, resp. chorobe ospravedlnili, a tak sa správy prerokovali bez ich prítomnosti. GP prerokovalo a vzalo na vedomie výročnú správu Biblickej školy v Martine, správu o činnosti Spoločenstva evanjelických žien, ročnú správu o činnosti Výboru na ochranu Božieho stvorenstva ECAV, výročnú správu Evanjelickej diakonie ECAV. Za prítomnosti predsedu SEM Vladimíra Maťaša bola prerokovaná správa činnosti a hospodárení SEM, plán činnosti na rok 2016 a rozpočet na rok 2016. GP prerokovalo aj správu o hospodárení s fondom Beckovská Vieska. Na GP však boli predložené iba informácie o financiách, ktoré zostali v evidencii na GBÚ z roku 2005, keď bol fond zriadený. Samotný nehnuteľný majetok spravuje kuratórium – požadované informácie o hospodárení kuratória, príjmoch za prenájom pôdy, použití výnosov z prenájmu a nákladoch spojených so správou však na rokovanie GP predložené neboli.

GP aktualizovalo prehľad počtu členov ECAV na Slovensku. Oproti minulému roku nás k 31. 12. 2014 bolo v kartotékach našich cirkevných zborov evidovaných o 1 365 členov menej. Prehľad počtu členov bude zverejnený v najbližšej Zbierke CPP, rovnako aj ako na tomto GP aktualizované cirkevné nariadenie č. 3/1997 o kanonických vizitáciách, ktorým sa okrem iného stanovuje termín, dokedy má byť z vizitácie spracovaná zápisnica.

Ďalší tematický okruh v programe rokovania GP tvorili správy ohľadom spoločnosti Reformata, ktoré na zasadnutie GP predložila konateľka spoločnosti Reformata D. Valovičová, predsedníčka dozornej rady spoločnosti Reformata M. Oráčová, generálna právna zástupkyňa A. Drobná a audítorka V. Hanzelová. Spoločným menovateľom týchto správ bola sťažnosť na absenciu relevantných dokladov, podľa ktorých by mohli orgány spoločnosti vykonať kontrolu hospodárenia, uzatvoriť hospodárenie za rok 2014 a pokračovať v riadnom vedení účtovníctva v roku 2015. Konateľka spoločnosti koná v tejto veci v zmysle štátnych predpisov cez príslušné orgány (polícia, živnostenský úrad, súd...), keďže však ide o členov ECAV a funkcionárov ECAV, výzvu na vysvetlenie a požiadavku o súčinnosť po linke cirkevného práva adresovalo kompetentným bývalým pracovníkom Reformaty aj generálne presbyterstvo. V tejto situácii GP rozhodlo vykonaní neodkladných krokov k prevzatiu správy nehnuteľného majetku ECAV z rúk Reformaty do vlastnej kompetencie.

Z Generálneho hospodárskeho výboru ECAV boli na GP doručené dva materiály: Zásady hospodárenia s bytmi vo vlastníctve ECAV (po pripomienkach ich GP schválilo) a Štatút Fondu na podporu duchovných a duchovnej činnosti v ECAV, ktorý bol daný členom GP na pripomienkovanie (do 30. mája).

GP schválilo rámcový program V. evanjelických cirkevných dní, ktoré sa budú konať v dňoch 6. až 8. júla 2016 v Békešskej Čabe, a menovalo Samuela Miška, tajomníka pre zahraničie, za predsedu ústredného organizačného výboru zodpovedného za prípravu týchto slávnosti.

K životným jubileám našich duchovných bude zo Sociálneho fondu ECAV vyplatený príspevok tak, ako to predpisuje štatút fondu. GP schválilo aj zmenu v personálnom obsadení GBÚ, kde po odchode V. Trebichavskej bola do pracovného pomeru prijatá L. Fagová.

V súvislosti s plánovaným zasadnutím synody, ktoré je zvolané na 12. a 13. júna 2015 do Nových Zámkov, GP schválilo jej organizačno-technické zabezpečenie a návrh časového a obsahového programu. V zmysle uznesenia z minuloročnej synody bude Komisia pre prípravu ekonomickej samostatnosti ECAV predkladať na synodu správu o príprave ECAV na odluku financovania cirkví od štátu. GP sa oboznámilo s predkladanou správou, stotožnilo sa so závermi, ktoré komisia spracovala, a odporučilo synode navrhované závery formou uznesenia prijať. Na rokovanie synody bude predložená aj ročná závierka za rok 2014 a návrh rozpočtu na rok 2016. Aj tieto materiály, ku ktorým sa už vyjadroval generálny hospodársky výbor, resp. revízna komisia, GP po diskusii odsúhlasilo a predložilo na synodu.

GP sa zaoberalo aj situáciou v Gemerskom senioráte (GES) a vytklo Predsedníctvu Východného dištriktu ECAV protiprávne konanie pri vymenúvaní administrátora GES. Zároveň vyzvalo predsedníctvo VD ECAV a seniorálne presbyterstvo GES, aby vykonalo všetky potrebné kroky, ktoré by viedli k zvoleniu seniora tohto seniorátu.

GP zvolilo nového člena GHV − ekonóma P. Janovica zo Starej Turej, ktorý nastúpi na miesto uvoľnené po vzdaní sa funkcie M. Maxonom. GP menovalo na nové funkčné obdobie redakčnú radu Služby slova (M. Klátik, S. Horňanová, T. Gáll, A. Balogová, Š. Kiss, E. Škodová) a komisiu Partnerhilfe, ktorú tvoria generálny biskup, dištriktuálni biskupi, predseda Združenia evanjelických duchovných a riaditeľ Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku.

Na záver rokovania GP sa pomodlil brat farár Ondrej Koč a brat generálny biskup Miloš Klátik dal prítomným Áronovské požehnanie.

Upozorňujeme čitateľov, že tieto informácie sú zverejňované s cieľom napomôcť otvorenosti a informovanosti v našej cirkvi; o presnom znení prijatých uznesení budú dotknuté COJ a osoby informované úradným postupom.