Z 2. zasadnutia GP v roku 2016

Druhé zasadnutie Generálneho presbyterstva (GP) v tomto roku sa uskutočnilo v piatok 1. apríla 2016 v Bratislave. Pred zasadnutím sa v modlitebni GBÚ konala spoločná pobožnosť členov GP a zamestnancov GBÚ, na ktorej výkladom slova Božieho poslúžil dištriktuálny biskup Západného dištriktu ECAV na Slovensku Milan Krivda.
Po schválení zápisnice z ostatného zasadnutia GP v januári 2016 a kontrole plnenia uznesení z tohto zasadnutia boli postupne prerokovávané jednotlivé správy, ktoré boli Predsedníctvom ECAV zaradené do programu rokovania. K správe generálneho biskupa a generálneho dozorcu o aktivitách predsedníctva generálny biskup a generálny dozorca podali bližšie informácie o návšteve slovenských evanjelikov v Austrálii a generálny biskup aj o návšteve Indie, ktorú vykonal z poverenia Svetového luteránskeho zväzu.

GP riešilo otázku finančnej spoluúčasti ECAV na Slovensku na financovaní X. stretnutia kresťanov strednej a východnej Európy v Budapešti a rozhodlo, že uvoľní čiastku 3 000,- € z vyzbieranej ofery, ktorá bola v minulom roku organizovaná v našej cirkvi, na misijné aktivity.

S misijnou prácou súvisí aj rozhodnutie GP vydať program misijných podujatí organizovaných k 500. výročiu reformácie, ktorého koncept GBÚ v spolupráci s ostatnými zložkami ECAV spracoval a predložil GP na schválenie. Tieto informačné brožúry budú vytlačené v Tranosciu v náklade 5000 ks.

Na podnet Archívnej rady ECAV na Slovensku schválilo GP nové cirkevné nariadenie o doplnení a vysvetlení cirkevného zákona 7/2014 o archívoch a registratúrach, ktoré bude publikované v najbližšej Zbierke CPP. Nové nariadenie oproti zrušenému nariadeniu 1/2015 presnejšie formuluje jednotlivé práva a povinnosti cirkevných organizačných jednotiek pri správe registratúrnych záznamov a archívnych dokumentov.

GP prerokovalo programovú, organizačnú a technickú prípravu synody, ktorá sa bude konať, ako už bolo zverejnené, v dňoch 10. a 11. júna 2016 v Prešove.

V súvislosti s blížiacou sa synodou predložil Školský výbor ECAV na Slovensku na prerokovanie v GP niekoľko dokumentov, ktoré budú potom aj predmetom rokovania synody. GP schválilo zámer novelizácie CZ č. 6/2010 o evanjelickom cirkevnom školstve, ktorá reflektuje jednak zmeny v štátnej legislatíve, ktoré od roku 2010 nastali, a jednak praktické potreby vedenia škôl a zriaďovateľov.

Na synodu bude predložená aj školským výborom spracovaná stratégia rozvoja evanjelického školstva ako rámcový dokument strednodobých úloh ECAV na obdobie najbližších 10 rokov.

S cieľom byť účastníkom rokovaní organizovaných Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR schválilo GP aj zámer založenia Asociácie evanjelických škôl Slovenska ako reprezentatívneho združenia škôl a školských zariadení a zriaďovateľov škôl v ECAV na Slovensku. V zámere, ktorý musí potvrdiť synoda, je zriadenie cirkevnej organizácie bez právnej subjektivity. Ako praktickú pomôcku na kontrolu vyučovacieho procesu evanjelického náboženstva na evanjelických cirkevných školách a náboženskej výchovy na štátnych a súkromných školách schválilo GP Hospitačný záznam. Školskí dekani a školskí inšpektori ECAV dostanú tak jednotný formulár a ECAV v priebehu niekoľkých rokov získa k svojim rozhodovaniam vyhodnotiteľný prehľad o kvalite vyučovania.

Školský výbor pracuje aj na legislatívnom zámere návrhu zákona o vzdelávaní. Ako podklad k pripomienkovému konaniu GP posúva návrh zámeru tohto zákona na vyjadrenie príslušným inštitúciám ECAV a evanjelickej verejnosti.

V nadväznosti na minulé rozhodnutie GP o výbere dodávateľa elektronického informačného systému, ktorým bude SunSoft, s. r. o., so sídlom v Dolnom Kubíne, GP schválilo Zmluvu o dielo na dodávku tohto systému. Dielo v hodnote 37 000,- € bude financované čiastočne sponzorsky, čiastočne zo zdrojov zahraničnej pomoci Hofnung für Osteuropa, a v prípade potreby sa vypíše aj celocirkevná ofera na tento účel. Realizácia diela prinesie zefektívnenie doterajšej administratívnej práce využitím dnes už štandardných možností elektronizácie v administratíve a komunikácii.

GP sa na podnet generálnej právnej zástupkyne zaoberalo aj odmeňovaním funkcionárov ECAV a pracovnoprávnymi vzťahmi duchovných v ECAV. Tieto otázky však GP neuzatvorilo; je potrebná širšia odborná diskusia a hľadanie zhody v názoroch na tieto otázky.

Rokovanie GP bolo ukončené modlitbou generálneho presbytera Ivana Eľka a Áronovským požehnaním, ktoré presbyterom udelil generálny biskup Miloš Klátik.

Upozorňujeme čitateľov, že tieto informácie sú zverejňované s cieľom napomôcť otvorenosti a informovanosti v našej cirkvi; o presnom znení prijatých uznesení budú dotknuté COJ a osoby informované úradným postupom.