Výbor Trojpartnerstva rokoval na Myjave

V Cirkevnom centre voľného času v Brestovci U Svítkov sa 20. − 21. marca 2013 konalo stretnutie Stáleho výboru Trojpartnerstva, t. j. zástupcov cirkvi, diakonie a synody troch partnerov: ECAV na Slovensku, Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku a Evanjelickej cirkvi stredného Nemecka.
Za slovenskú stranu sa na zasadnutí zúčastnil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, riaditeľ Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku Ján Huba, predseda ZED Jaroslav Matys a vedúci referátu osobitnej pomoci a medzinárodnej práce Radoslav Gajdoš. Stálemu výboru Trojpartnerstva predchádzala pracovná návšteva zástupkyne Medzinárodnej diakonie vo Württembersku Mareike Erhardtovej, ktorá sa bližšie zoznámila s prácou Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku.

Stály výbor Trojpartnerstva sa začal príhovorom generálneho biskupa Miloša Klátika, ktorý privítal a pozdravil zúčastnených. Nasledovali správy z jednotlivých cirkví. Hovorca Diakonie vo Württembersku Peter Ruff poukázal najmä na dve aktuálne témy. Prvou je dimenzia vnímania rómskej problematiky, ktorá sa medzičasom stala spoločnou európskou témou; v druhej časti sa venoval téme Fair-care (férová starostlivosť) a Fair-job (férové zamestnanie) pre nových potenciálnych spolupracovníkov v sociálnej sfére, ktorá v Nemecku trpí nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Partneri z württemberskej cirkvi spomenuli aj úbytok farárskych miest do roku 2018 o zhruba 10 % a iné aktuálne témy.

Partneri z Evanjelickej cirkvi stredného Nemecka sa venovali aktuálnym témam diakonicko-ekumenickej spolupráce v oblasti výmeny dobrovoľníkov, organizácie Študijných dní Trojpartnerstva, ktoré budú venované dvadsiatim rokom spolupráce, ako aj Dňu východného partnerstva, ktorý sa bude konať na počesť spoločných pracovných aktivít počas cirkevných dní v Jene. Regionálny biskup Reinhard Werneburg priblížil kampaň jesenných volieb s názvom volebnej kampane „Máte na výber“, ktoré sa konajú súbežne s cirkevnými voľbami. Partnerská Evanjelická cirkev stredného Nemecka informovala aj o spolupráci na programe Grundtvig v oblasti ekoprojektov.

Slovenská strana priblížila dôležité udalosti bilaterálnych vzťahov, vzťahov so zahraničnými Slovákmi a vzťahov na štátnej úrovni, ktoré pozitívne prispievajú k ďalšej práci v rámci evanjelickej cirkvi a diakonie.

Zasadnutie Stáleho výboru Trojpartnerstva na Myjave poslúžilo na prehĺbenie už existujúcich vzťahov, ako aj na získanie inšpirácie do ďalšej spoločnej práce.