Všeobecná pastorálna konferencia

V pondelok 4. apríla 2011 sa v sále mestského divadla vo Zvolene konala Všeobecná pastorálna konferencia, ktorej sa zúčastnilo takmer 200 duchovných ECAV na Slovensku.
Konferenciu otvoril a všetkých prítomných privítal generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. V úvodnej pobožnosti sa v kázni všetkým prihovoril biskup západného dištriktu Milan Krivda, ktorý sa vo svojej homílii na text z Mt 28,19-20 dotkol nielen krstu v Ježišovej dobe, ale aj otázok, ktoré sa v tejto súvislosti vynárajú aj dnes. Naznačil tak tému celej pastorálnej konferencie, ktorá znela „Krst svätý“.
V prvej prednáške generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik podrobne rozobral problematiku krstu svätého z pohľadu učenia Evanjelickej cirkvi a.v. Priblížil historické formy a významy krstu a tiež chápanie krstu v iných cirkvách súčasnosti, pričom tieto hneď konfrontoval s učením ECAV. Poslucháči tak mali možnosť na malej ploche vidieť zásadné i jemné rozdiely v chápaní tejto sviatosti a v prvom rade utvrdiť sa v zásadnom postoji našej cirkvi k tejto otázke. Prednáška nielen pripomenula veci už známe zo štúdia či praxe, ale predstavila aj pohľady viacerých zahraničných teológov a načrtla otázky, ktoré v oblasti krstu prináša súčasnosť, ako je napríklad súvis krstu s konfirmáciou, krstenie detí alebo opakovanie krstu.
Po prednáške vystúpil brat farár Ján Meňky – farár z Michaloviec a predseda vieroučného výboru, ktorý predniesol referát o súčasnom stave v cirkvi v otázke chápania krstu. So znepokojením varoval pred šíriacimi sa neevanjelickými učeniami, ktoré nebiblicky vedú k opakovaniu krstu, k umelej prehnanej zbožnosti až do extrémnej duchovnosti, ktorá často nie je z Božieho Ducha, ale z fanatizmu. Vyzval kňazov ECAV, aby boli strážcami svojich zverených ovečiek, pretože ak spí strážca, má nepriateľ voľné ruky.
Sestra seniorka Katarína Hudáková informovala o Konferencii pre pracovníkov s mládežou, ktorá sa konala pred mesiacom v Tréningovom centre Kompas v Žiline. Vyzvala kňazov ECAV, aby dbali na to, kam posielajú svojich mládežníkov a vyzvala Spoločenstvo evanjelickej mládeže (SEM), aby podľa možnosti pripravil pre mladých ľudí program, ktorý by bol rovnako zaujímavý, no pritom vieroučne pevne zakotvený v ECAV, aby mladí neboli nútení chodiť do stredísk typu TC Kompas.
Pracovník Generálneho biskupského úradu Ivan Debnár informoval o najnovšej situácii v hlasovej virtuálnej privátnej sieti (HVPS)) ECAV a vyzval prítomných duchovných, aby mu zasielali svoje požiadavky a pripomienky.
V následnej diskusii sa prítomní bratia a sestry mohli vyjadriť k téme a podeliť sa o svoje vlastné skúsenosti či vedomosti. Žiaľ, čas na diskusiu bol obmedzený, keďže maximálne o 16.00 musela ECAV uvoľniť sálu mestského divadla. Všeobecnú pastorálnu konferenciu preto krátko pred 16-tou hodinou uzavrel emeritný biskup SCEAV Stanislav Piętak modlitbou a generálny biskup ECAV Miloš Klátik požehnaním.
Ďakujeme Pánu Bohu za tento čas, ktorý nám umožnil stretnúť sa, vzdelávať sa a diskutovať. Kiež by sme sa takto a v takomto počte mohli zísť častejšie.