Veľký piatok vo Veľkom kostole

Vo Veľkom ev. kostole v Bratislave na veľkopiatkových službách Božích privítali pána podpredsedu vlády D. Čaploviča; kázal generálny biskup M. Klátik. Veľkopiatkové SB z Ev. kostola v Košiciach odvysielala STV 2; kázal dištriktuálny biskup S. Sabol; Slovenský rozhlas priniesol pašiové SB zo Slovenskej Vsi; kázala zborová farárka Ľ. Sobanská. Na 1. slávnosť veľkonočnú TA 3 odvysiela SB z Ev. kostola v Senci; účasť prisľúbil pán prezident SR I. Gašparovič; kázať bude generálny biskup M. Klátik.
Sviatočné veľkopiatkové pašiové služby Božie so spoveďou a Večerou Pánovou sa konali vo všetkých našich kostoloch – aj v preplnenom Veľkom ev. kostole na Panenskej ul. v Bratislave. Svojou návštevou nás poctil pán podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič. Liturgovala sestra zborová farárka Anna Polcková, pašie čítal František Kovár a zvesťou slova Božieho poslúžil brat generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.

Z úvodu kázne generálneho biskup, ktorá bola na text 2K 5, 14 – 21 „Láska Kristova totiž spája nás...“, vyberáme:
„Dnes je stredobodom pozornosti kresťanov celého sveta kríž Pána Ježiša Krista. A predsa sa dosť často zabúda, že slovo o kríži nie je len zvesť o historickej udalosti. Je to predovšetkým zvesť, ktorá sa dotýka nás všetkých. Ani dnes nemôžeme stáť v duchu pod Ježišovým krížom len ako diváci a pozorovatelia tragédie ukrižovania nevinného. Pretože to, čo sa tam udialo, stalo sa aj pre našu záchranu, pre našu spásu. Kto vníma to, čo sa stalo, vo vedomí vlastnej bezhriešnosti, ten nie je účastným vykupiteľskej smrti Ježiša Krista.“
V kázni sa brat generálny biskup zamýšľal nad významom obete nášho Pána Ježiša Krista:
„Na kríži sa dokázala Kristova láska, ktorá ľudí spája, tvorí z nich nové stvorenia a je základom posolstva evanjelia.“
V závere kázne brat generálny biskup zdôraznil:
„Kristov kríž je najmocnejšou zvesťou evanjelia, pretože je zvesťou o Božom ospravedlnení človeka z Božej milosti pre zásluhy Ježiša Krista. Práve pre to, čo na Golgote vykonal, môžeme dnes odchádzať od Ježišovho kríža posilnení vo viere, s radosťou a pokojom v srdci. Pretože niet rozdelenia tam, kde nás spája láska Kristova, kde sme zmierení s Bohom.“
Generálny biskup v tejto súvislosti zaželal jednotu a spojenie v láske Kristovej bratislavskému cirkevnému zboru, celej našej cirkvi aj našej spoločnosti:
„... aby sme ako zmierení s Bohom vedeli čo najviac urobiť aj pre zmierenie medzi sebou, pre odstránenie všetkého, čo nás rozdeľuje. Aby sme dokázali skutočne odpúšťať a žiť v láske ako duchom noví ľudia, nové stvorenia!“

Po službách Božích pán podpredseda vlády Dušan Čaplovič zavítal na Generálny biskupský úrad, kde s bratom generálnym biskupom Milošom Klátikom zotrvali v rozhovore o význame Veľkého piatku a Kristovej obete na kríži pre kresťanov v súčasnosti, zdôrazňujúc myšlienku, že láska Kristova má spájať aj našich súčasníkov. Pán podpredseda vlády ocenil prácu našej cirkvi v tejto oblasti a vyjadril jej svoju podporu.