Veľká noc 2011 v ECAV a v našich médiách

Na slávnostných pašiových službách Božích na Veľký piatok 22. 4. 2011 si evanjelickí veriaci opäť pripomenuli utrpenie Ježiša Krista a Jeho vykupiteľskú smrť na kríži. Priamy prenos zo služieb Božích v Nitrianskej Strede odvysielala STV 2 o 10.30 hod. Kázňou slova Božieho tu poslúžil brat generálny biskup Miloš Klátik, liturgiou a čítaním pašií poslúžili domáci brat farár Martin Bobák a sestra farárka Renáta Bobáková.
Pred týmto priamym prenosom uviedla STV 2 dokument Veľkonočné evanjelium, kde sa evanjelickí farári zamýšľali nad významom utrpenia, smrti a vzkriesenia Božieho Syna pre nás kresťanov.

Na STV 2 o 19.55 hod. sa brat generálny biskup Miloš Klátik prihovoril k veriacim. Zdôraznil význam veľkopiatočných udalostí pre celý kresťanský svet.

Brat generálny biskup kázal i na slávnostných službách Božích na 1. slávnosť veľkonočnú vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave, ktoré v priamom prenose odvysielala televízia TA3. Po kázni bol prečítaný Pastiersky list Zboru biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania k Veľkej noci 2011.

Generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, biskup Západného dištriktu Milan Krivda a biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol v pastierskom liste zdôraznili, že „skutočnou podstatou Veľkej noci je niečo úplne iné ako množstvo reklamy, ktorá neobchádza ani kresťanské sviatky či obchody plné veľkonočných sladkostí a dekorácií. Je to skutočnosť, že Boží Syn Ježiš Kristus zomrel za naše hriechy na golgotskom kríži a v tretí deň vstal z mŕtvych“, a oslovili veriacich slovami: „Naši predkovia evanjelici veľmi dobre poznali slová z Písma svätého. Nehanbili sa smelo priznať ku vzkriesenému Kristovi a k ECAV na Slovensku, vedeli, kam patria, a boli veľmi radi, že môžu mať svoje kostoly, školy aj iné inštitúcie.“
V pastierskom liste tiež povzbudili evanjelikov, aby využili možnosť pri sčítaní obyvateľstva priznať sa znova k svojej cirkvi: „Žijeme v krajine, kde je sloboda vierovyznania a každý sa môže bez strachu priznať k svojej viere v Trojjediného Pána Boha. Tým, že sa prihlásime, dáme o sebe vedieť, že na Slovensku sú aj evanjelici augsburského vierovyznania, ktorí sa za svoju vieru nehanbia a evanjelium Pána Ježiša im nie je ľahostajné, ale je pre nich prameňom viery a pravidlom života.“

Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku bol na Veľkonočnú nedeľu popoludní venovaný aj program Orientácie a na 2. slávnosť veľkonočnú sme si na STV 2 mohli pozrieť program Hontianska jar - veľkonočné zvyky v evanjelických rodinách, kde spoluúčinkovali evanjelici z Horných Plachtiniec, Príbeliec a Dačovho Lomu.

Slovenský rozhlas ponúkol svojim poslucháčom na Veľký piatok o 7.50 hod. sviatočný príhovor generálneho biskupa Miloša Klátika a popoludní o 16.30 hod. prenos zo slávnostných pašiových služieb Božích z Evanjelického a. v. kostola v Diakovciach, ako aj iné programy. Edita Škodová