Vedecká konferencia Ľudovít Štúr a jeho doba

Vedecká konferencia Ľudovít Štúr a jeho doba

V stredu 5. novembra 2014 sa na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave konala vedecko-historická konferencia na tému Ľudovít Štúr a jeho doba. Prínos pre cirkev a národ. Prednášky vyjdú vo vedeckom zborníku s rovnakým názvom koncom roka 2014.

Konferenciu pripravila Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku v spolupráci s Evanjelickou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave pri príležitosti blížiaceho sa 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Zúčastnilo sa na nej vyše 150 účastníkov z radov odborníkov, pedagógov a študentov z EBF UK, Evanjelického lýcea v Bratislave. Evanjelického gymnázia v Tisovci, Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove a z ďalších našich evanjelických škôl, ako aj z viacerých cirkevných zborov. Na akademických službách Božích, ktoré boli súčasťou podujatia, bolo asi dvesto prítomných. Kázňou slova Božieho na nich poslúžil generálny biskup Miloš Klátik; liturgovali spirituálka Anna Balogová a študentka Daniela Stehlíková; na organe hrala študentka Simona Kapitáňová.

Konferenciu otvoril a potom aj moderoval generálny biskup doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD. Za štátnu sféru sa potom prihovoril riaditeľ Cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR JUDr. Ján Juran, ktorý vyjadril ocenenie, že Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku usporiadala konferenciu venovanú Ľudovítovi Štúrovi − evanjelikovi, významnému slovenskému dejateľovi a národnému buditeľovi. Účastníkov konferencie pozdravila aj ThLic. PaedDr. Ing. Mária Paráková, vedúca oddelenia súkromných a cirkevných škôl na Ministerstve kultúry, vedy, výskumu a športu SR.

S prednáškami na tému konferencie vystúpili viacerí pedagógovia a doktorandi z Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. Doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD., prednášal na tému Osobnosť Ľudovíta Štúra v kontexte Lutherovho učenia o dvoch ríšach; doc. ThDr. Peter Gažík na tému Štúrovo náboženské myslenie; Mgr. Radim Pačmár hovoril o vplyve príslušníkov štúrovského rodu na formovanie evanjelickej cirkvi v Uhorsku v 19. storočí; Mgr. Michaela Poschová porovnávala postoje Ľ. Štúra a L. Kuzmányho k Viedni a smerovaniu evanjelickej cirkvi po roku 1848. Mgr. Radoslav Hanus, PhD., si zas všímal idey Slovanstva v národno-politickom myslení Ľudovíta Štúra.

Ďalšími prednášajúcimi boli odborníci z iných slovenských vysokých škôl. Prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD., sa zameral na publicistiku Ľudovíta Štúra; doc. PhDr. Eva Tkáčiková, CSc., a prof. PhDr. Dalimír Hajko, DrSc., si všímali najmä na básnickú tvorbu Ľudovíta Štúra a jeho vplyv na mladú generáciu slovenských básnikov – romantikov. Prof. PhDr. Jaroslav Čukan, CSc., pútavo hovoril o vzťahoch štúrovcov a Slovákov na Dolnej zemi a o bohatých aktivitách slovenských evanjelických farárov medzi dolnozemskými Slovákmi. V zborníku bude uverejnená aj prednáška prof. PhDr. Dr. h. c. Jána Findru, DrSc., o Štúrovi a dynamike vývinu spisovnej slovenčiny, ako aj prednáška dekana Pravoslávnej univerzity v Prešove prof. ThDr. Jána Šafína, PhD., pod názvom Ľudovít Štúr a pravoslávie.

V bohatej diskusii okrem iných vystúpil prof. Ľubomír Ďurovič, ktorý v minulosti pôsobil napríklad na svetoznámych švédskych univerzitách v Uppsale a Lunde. Okrem iného uviedol, že nie je pravda, že „Štúr povýšil stredoslovenské nárečie na spisovný jazyk“, ako sa často zjednodušene uvádza, pretože základom Štúrovej slovenčiny bol jazyk inteligencie v meste Liptovský Mikuláš a jazyk liptovských zemanov.

Konferencia sa konala vďaka finančnej podpore predsedu vlády SR. Odborný zborník z konferencie pod názvom Ľudovít Štúr a jeho doba. Prínos pre cirkev a národ vyjde koncom roka 2014. Bude obsahovať jedenásť prednášok, ktoré boli prednesené na konferencii, prostredníctvom ktorých zmapuje prínos Ľudovíta Štúra a jeho generácie pre Slovensko a Slovákov v minulosti aj v súčasnosti. Zborník bude k dispozícii začiatkom roka 2015, ktorý bude vyhlásený za Rok Ľudovíta Štúra.

Galéria k článku