V Budapešti odhalili pamätnú tabuľu Jánovi Kollárovi

Pri príležitosti 200. výročia posvätenia evanjelického kostola na budapeštianskom Deákovom námestí odhalili 12. júna 2011 pamätnú tabuľu slovenskému básnikovi, pedagógovi, jazykovedcovi, filozofovi a zberateľovi ľudovej slovesnosti Jánovi Kollárovi.
Na slávnostnom podujatí sa zúčastnil aj biskup Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Milan Krivda, ktorý pripomenul, že v chráme na Deákovom námestí pôsobil Ján Kollár ako evanjelický farár od roku 1819 do roku 1849, keď ho menovali za mimoriadneho profesora slavistiky na univerzite vo Viedni. Ako dodal, počas jeho temer tridsaťročného pôsobenia sa tento kostol stal dôležitým centrom národného života pešťbudínskych Slovákov.

Pri tejto príležitosti odhalili aj pamätné tabule dvom maďarským evanjelickým biskupom - Józsefovi Székácsovi a Vilmosovi Győrymu.

Na podujatí, ktoré zorganizovala peštianska evanjelická cirkev, sa zúčastnil aj prezident Maďarskej akadémie vied (MTA) József Pálinkás. Vo svojom prejave podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI okrem iného povedal, že evanjelický zbor na Deákovom námestí mal v roku 1842 500 nemeckých, 200 slovenských a 100 maďarských členov.

Fotografie z podujatia poskytol pre www.ecav.sk Slovenský evanjelický cirkevný zbor a. v. v Budapešti.