V Baďane spomínali na Pavla Valaského

V CZ ECAV Baďan si 6. mája 2012 za účasti generálneho biskupa Miloša Klátika a slovenských evanjelikov zo Slovenského Komlóša pripomenuli 270. výročie narodenia evanjelického farára, seniora a literárneho vedca Pavla Valaského (pozri História - Významné osobnosti).
Na slávnostné služby Božie vo 4. nedeľu po Veľkej noci – Cantate okrem domácich viery prišli aj cirkevníci z dcérocirkvi Počúvadlo a filiálky Beluj a hostia z okolitých cirkevných zborov, ako aj brat generálny biskup Miloš Klátik a slovenskí evanjelici z maďarského mesta Tótkomlós (Slovenský Komlóš), kde baďanský rodák, farár, senior Pavel Valaský, ktorého 270. výročie narodenia sme si pripomínali, pôsobil desať rokov.

Brat generálny biskup poslúžil kázňou slova Božieho. Pripomenul aj osobnosť Pavla Valaského, ktorý svojím životom, konkrétnym rozhodovaním i konaním spieval Hospodinovi novú pieseň. Brat biskup povzbudil chrámové zhromaždenie, „aby sme spoločne túto moc Božieho slova každodenne poznávali a prijímali vo všetkom tom, čím vo svojom živote prechádzame alebo budeme prechádzať, či už sú to radosti, alebo aj problémy a ťažkosti. Tak to robil aj brat farár – senior Pavel Valaský, na ktorého si nielen s úctou spomíname, ale vezmime si z neho aj príklad a povzbudenie pre náš život“.

Mladý presbyter z Tótkomlósa v príhovore povedal, že aj po rokoch cítia pôsobenie ich bývalého farára Pavla Valaského. Počas služieb Božích spevom poslúžil obecný spevokol Baďančanka. Pri pamätnej tabuli sme sa dozvedeli nové poznatky zo života a diela Pavla Valaského.

Popoludňajší program pokračoval v kultúrnom dome prezentáciou knihy Cestou viery, o ktorú sme požiadali brata generálneho biskupa. Hostia z Maďarska nám predstavili svoje mesto Tótkomlós.

Vďaka Bohu za tento deň, ktorý bol povzbudením pre náš malý cirkevný zbor.