UDELENIE CENY LEONARDA STÖCKELA

UDELENIE  CENY  LEONARDA  STÖCKELA

Na službách Božích na Pamiatku reformácie 31. 10. 2010 v Bardejove si veriaci pripomenuli aj významnú osobnosť ECAV na Slovensku – L. Stöckela. Prvý raz v histórii bola udelená Cena L. Stöckela prvým trom osobnostiam našej cirkvi: doc. ThDr. Ján Grešo, prof. ThDr. Juraj Bándy a doc. ThDr. Andrej Hajduk.
Cenu Leonarda Stöckela im odovzdali členovia Predsedníctva ECAV na Slovensku – generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga. Príhovor pred ocenením prečítala tajomníčka GBÚ pre školy a náboženskú výchovu Daniela Veselá:

„Ďakujte Hospodinu, lebo je dobrý, lebo naveky trvá Jeho milosť a Jeho vernosť z rodu na rod. Slovami žalmu dnes vyjadrujeme vďačnosť Pánu Bohu za jeho nesmiernu milosť, vernosť a lásku, ktorú nám dennodenne prejavuje. On je ten, ktorý nás vedie a skrze svoje mocné činy buduje naše životy aj život cirkvi. Dnes sme Mu zvlášť vďační za život Leonarda Stöckela, ktorého významné výročie narodenia si v tomto roku pripomíname. On svojím životom dosvedčil, aké veľké je Božie požehnanie - presahuje osobný život a požehnáva cezeň celú cirkev. No my vyznávame, že Pán Boh je mocný aj dnes. Veď aj dnes si povoláva ľudí, aby žili a pracovali pre Jeho kráľovstvo.
A preto sa tešíme, že smieme dnes odovzdať Cenu Leonarda Stöckela – tejto veľkej osobnosti Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Cena je udeľovaná na znak úcty k evanjelickým osobnostiam v oblasti náboženstva, vedy a kultúry.
Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku na svojom zasadnutí 4. júna 2010 v súlade s čl. V/2 Štatútu Ceny Leonarda Stöckela prijalo uznesenie, ktorým na návrh Predsedníctva ECAV na Slovensku udeľuje túto cenu trom osobnostiam našej cirkvi:

Doc. ThDr. Ján Grešo
Narodil sa dňa 25. júna 1933 vo Vavrišove na Liptove. Gymnázium M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši absolvoval v roku 1952 záverečnou maturitnou skúškou a prihlásil sa na vysokoškolské štúdium na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulty v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1956 v Modre. Za evanjelického kňaza bol ordinovaný v Novom Meste nad Váhom v auguste 1956. Začínal ako kaplán v Poprade; v rokoch 1959 – 1985 pôsobil ako farár vo Vysokých Tatrách, v Sáse a Babinej a potom opäť vo Vysokých Tatrách. V roku 1969 prácou Interpretácia juristického myslenia v evanjeliách obhájil doktorát teológie. Od roku 1986 pôsobí v Bratislave ako zborový farár. Zároveň do roku 2009 pôsobil na Katedre Novej zmluvy Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde prednášal novozmluvnú gréčtinu (koiné) a exegézu Novej zmluvy. V roku 1987 tu bol menovaný za docenta.
Cena Leonarda Stöckela sa udeľuje doc. ThDr. Jánovi Grešovi za významný podiel na príprave a vydaní ekumenického prekladu Biblie do slovenčiny, na ktorom pracoval ako predseda komisie pre preklad Novej zmluvy a deuterokánonických kníh Starej zmluvy, ako aj za jeho osobnostný prínos v oblasti evanjelickej teológie.

Prof. ThDr. Juraj Bándy
Narodil sa 6. septembra 1950 v Rimavskej Sobote. Po maturite na Strednej všeobecnovzdelávacej škole v Šamoríne sa prihlásil na štúdium na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulty v Bratislave. Teológiu študoval aj v Lipsku. Po ukončení Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulty bol 3. novembra 1974 ordinovaný v Bratislave. Svoju kňazskú službu začal v roku 1974 ako seniorálny kaplán v Pukanci, neskôr v Kolárove. V rokoch 1977 – 2005 pôsobil ako farár v evanjelickom cirkevnom zbore v Šamoríne. V roku 1979 získal doktorát teológie za prácu AŠRÉ-výroky v žalmoch. Popri zborovej činnosti vyučoval od roku 1990 na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde v roku 1991 habilitoval na docenta. V rokoch 2003 – 2007 tu zastával funkciu dekana. V súčasnosti je vedúcim Katedry Starej zmluvy. Je jedným z popredných znalcov v oblasti starozmluvných biblických disciplín, autorom mnohých monografií, vysokoškolských učebníc a odborných článkov.
Cena Leonarda Stöckela sa udeľuje prof. ThDr. Jurajovi Bándymu za významný podiel na príprave a vydaní ekumenického prekladu Biblie do slovenčiny, na ktorom pracoval ako predseda komisie pre preklad Starej zmluvy, ako aj za jeho osobnostný prínos v oblasti evanjelickej teológie.

Doc. ThDr. Andrej Hajduk
Narodil sa 18. augusta 1929 v Laškovciach pri Pozdišovciach. Meštianku a gymnázium absolvoval v Michalovciach. Potom študoval na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1953. Za evanjelického kňaza bol ordinovaný 19. júla 1953 v Bratislave. Kaplánsku prax začal ako seniorálny kaplán v Bratislave a potom ako biskupský kaplán na Biskupskom úrade vo Zvolene. V rokoch 1956 – 1966 pôsobil ako námestný farár v cirkevnom zbore v Málinci. V rokoch 1971 – 1994 bol popri funkcii biskupského tajomníka aj farárom v Hronseku a vo Zvolene. Prácou z cirkevných dejín na tému Evanjelická literatúra na Slovensku v 16. storočí habilitoval v roku 1993 na docenta na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde v rokoch 1995 – 2005 aj prednášal. Najväčšie medzinárodné úspechy získal štúdiom vzťahov Lutherovho spolupracovníka Filipa Melanchtona a jeho stykov so Slovenskom. Je nielen farárom a teológom, ale aj významným evanjelickým básnikom. Vydal niekoľko básnických zbierok.

Cena Leonarda Stöckela sa udeľuje doc. ThDr. Andrejovi Hajdukovi za významné študijné dielo o šíriteľovi reformácie na východnom Slovensku Leonardovi Stöckelovi, ktoré vyšlo v roku 1999 knižne aj v zahraničí pod názvom Leonard Stöckel. Život a dielo.“

Brat generálny dozorca Pavel Delinga potom zablahoželal oceneným osobnostiam v mene Predsedníctva ECAV a všetkým prítomným sa na záver prihovoril slovami:
"Sestry a bratia, prebiehajúce udalosti v našej spoločnosti nám potvrdzujú, že byť členom alebo pracovať v cirkvi, v cirkevných či dobročinných organizáciách v tejto dobe je pre spoločnosť na okraji záujmu. Vysoký stupeň ľudskej a všeobecnej liberalizácie a finančné podvody ovládajú svet. Vytvára sa tak neblahé a ťažké prostredie pre slabých a nezabezpečených. Je to dôsledok vysokej technizácie alebo materializácie? Podľa mňa nie. Je to dôsledok úpornej civilizačnej schopnosti jedinca a jeho upadajúceho ducha a morálky. Je to aj dôsledok toho, že toho, kto vládne, viac zaujíma ako vládnuť, a nie ako pomáhať. Kto sa s tým nemieni zmieriť, ten je v nemilosti, ale práve cirkev mu má otvárať náruč a pomáhať dosiahnuť dobré skutky. V tomto nerovnom boji aj dnes je pre nás evanjelikov augsburského vyznania príkladné, a preto spievame (ES 638, verš 2): Pre Krista, kresťan, smelo obleč sa do zbroja! O Božie ide dielo, nezľakni sa boja! To nie je v ľudskej moci hriech a zlo poraziť, Boh nám je na pomoci, s Ním máme zvíťaziť."

V mene ocenených sa za prejav uznania na záver poďakoval prof. Juraj Bándy.