Tlačovka k Roku kresťanskej kultúry 2010

Na tlačovej besede 26. 1. 2010 projekt Roka kresťanskej kultúry 2010 (RKK) predstavili zástupcovia Konferencie katolíckych biskupov Slovenska (KBS) a Ekumenickej rady cirkví (ERC) v SR, ktoré ho vyhlásili za podpory Ministerstva kultúry (MK) SR. Inštitucionálny garantom RKK je Národné osvetové centrum (NOC).
"Prvý Rok kresťanskej kultúry sa uskutočnil v roku 1999 v rámci prípravy osláv veľkého jubilea kresťanstva v roku 2000. Dobré skúsenosti s touto aktivitou dali podnet na to, aby sme po desiatich rokoch opäť iniciovali podobný program," uviedol František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru. Dodal, že počas celých našich dejín všetko, čo bolo v kultúre najlepšie, sa istým spôsobom spájalo s kresťanstvom.
Mons. Rábek vidí v organizovaní RKK 2010 aj praktický dôvod. "V súčasnom živote sa objavuje aj veľa nekultúrnosti prechádzajúcej až do morálneho zla. Je nevyhnutné ozdraviť daný stav. Jednou z ciest, ktorou sa môžu k nám a do celej spoločnosti dostávať skutočné hodnoty, je dobro a pravá krása v kultúre inšpirovanej kresťanstvom, skonštatoval.

Podľa Miroslava Holečka, koordinátora RKK 2010 na Slovensku a kurátora pre kresťanské tradície Národného osvetového centra, chce RKK 2010 zároveň poukázať na význam a miesto kresťanskej kultúry, kresťanského umenia, vedy, vzdelávania a výchovy v hodnotovom systéme súčasného človeka.
"V RKK 2010 pôjde okrem iného aj o priblíženie života a diela osobností z úsvitu našich národných a kresťanských dejín Konštantína Filozofa, Metoda, Gorazda, ktorí spolu s ďalšími vzdelancami položili základy našej národnej vzdelanosti, kultúry, štátnosti," priblížil Holečko, ktorý považuje za veľmi významné prehlbovanie spolupráce kultúrnych inštitúcií s cirkevnými a občianskymi.

Podľa slov Miloša Klátika, generálneho biskupa ECAV na Slovensku a predsedu ERC v SR, vyspelosť národa sa okrem iného prejavuje aj vyspelosťou jeho kultúry. "Spoločnosť, ktorá si dokáže ctiť tradície a kultúrne dedičstvo svojich predkov, má šancu rozvíjať sa a zveľaďovať i múdro narábať s hodnotami, ktoré zdedila," povedal s tým, že kresťanstvo na Slovensku zásadným spôsobom zasiahlo do kultúry života po všetkých stránkach.

Štátny tajomník MK SR pre menšinové a regionálne kultúry Augustín Jozef Lang uviedol, že ministerstvo bude spoluorganizátorom veľkého množstva podujatí a aktivít v rámci RKK 2010. "Nie je to len úloha, ale aj česť, keďže všetci dobre vieme, že umenie a kultúra sa pod vplyvom kresťanstva v Európe vyvíjali 2000 rokov. Chceme zdôrazniť nielen národný rozmer kresťanskej kultúry, ale aj spolupatričnosť k rámcu európskej kultúry," zdôraznil Lang.

Tlačovú konferenciu viedol Miroslav Holečko z Národného centra, ktorý okrem loga a zvučky podujatia prezentoval aj práve vydanú brožúrku Kalendárium Roka kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku. Zdôraznil, že informácie o podujatiach RKK budú aktualizované na stránke http://www.nocka.sk/2010/rok-krestanskej-kultury .

Informácie o ďalších pripravovaných podujatiach v rámci RKK treba posielať na adresu: miroslav.holecko@nocka.sk (kópiu na adresu media@ecav.sk) v tvare:
Názov podujatia:
Ročník, termín, miesto konania:
Stručná charakteristika podujatia:
Organizátor, spoluorganizátor:

Kontakty (meno, telefón, e-mail, web):