Teológovia rokovali o hospodárskej etike

V dňoch 7. – 10. júla 2011 sa v Révfülöpe pri Balatone uskutočnil už 7. kongres SOMEF. Organizovala ho Evanjelická teologická fakulta v Budapešti. Za EBF UK v Bratislave sa na ňom zúčastnil prof. J. Bándy a generálny biskup ECAV na Slovensku M. Klátik, ktorý mal jednu z hlavných prednášok.
Združenie protestantských teologických fakúlt južnej, strednej a východnej Európy (Süd-Ost-Mitteleuropäischer Fakultätentag – SOMEF) je strešnou organizáciou, ktorá spája od roku 1996 protestantské teologické fakulty bývalého východného bloku a Rakúska. Naša fakulta patrí medzi zakladajúce inštitúcie tohto medzinárodného zoskupenia. Keďže protestantské bohoslovecké fakulty, resp. protestantské cirkvi pôsobia v týchto krajinách vo veľmi podobných spoločenských podmienkach, ich spolupráca a výmena skúseností medzi nimi sa ukázala byť v uplynulých rokoch veľmi užitočná. Kongres všetkých členských fakúlt sa koná v dvojročných intervaloch.

Téma tohoročného kongresu znela: „Dedičstvo socializmu a súčasné výzvy teologicky zodpovednej hospodárskej etiky“. Ako priebeh konferencie ukázal, išlo o veľmi aktuálnu tému, lebo v čase hospodárskej a finančnej krízy je potrebné, aby sa k ekonomickým otázkam vyjadrili aj teológovia, lebo každý ekonomický či finančný problém je vo svojej podstate morálnym problémom.

Úvodnú prednášku mal doc. Peter Morée z Evanjelickej teologickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe na tému „Cirkev – moc – hospodárstvo“. Venoval sa najmä teológii J. L. Hromádku a jej antikapitalistickým dôrazom.

Druhú hlavnú prednášku mal brat generálny biskup PhDr. Miloš Klátik, PhD., na tému „Dedičstvo socializmu. Príspevok cirkvi k diskusii o teologicky zodpovednej hospodárskej etike". Sústredil sa na problematiku hospodárskej etiky, vychádzajúc z pohľadu Biblie a teológie reformácie. Zdôraznil, že eticky sa máme správať aj v oblasti hospodárstva, ako o tom hovoril už Dr. Martin Luther najmä vo výklade Desatora vo Veľkom katechizme. Ako kresťania máme povinnosť kráčať touto cestou v našej službe ľuďom. Značnú pozornosť venoval dodržiavaniu 3. Božieho prikázania a potrebe sviatočný deň svätiť. Táto problematika sa stala aktuálnou najmä v súvise s otváracími hodinami v predajniach veľkých obchodných reťazcov. V závere prednášky sa zmienil o aktuálnych otázkach riešenia vzťahu cirkvi a štátu u nás.
Prednáška brata generálneho biskupa vyvolala veľkú pozornosť a obsiahlu diskusiu.

Počas konferencie sa účastníci navzájom informovali o aktuálnom stave na svojich fakultách, o spôsoboch financovania a situácii v oblasti vedeckého bádania, ako aj o doktorandských programoch. Krátky referát o aktuálnom dianí a o doktorandskom štúdiu na našej fakulte predniesol prof. J. Bándy.

Na kongrese bol predĺžený mandát doterajším funkcionárom a bolo schválené uznesenie, že 8. kongres SOMEF sa bude konať o dva roky v Sárospataku (Blatný Potok).

Foto (zľava): J. Bándy, M. Klátik a prof. Dr. Wolfgang Wischmeyer, predseda SOMEF