Superintendentom ECAV v ČR sa stal brat Marián Čop

V nedeľu Jubilate 29. apríla 2012 bol modlitbou a skladaním rúk inštalovaný br. Marián Čop do úradu superintendenta Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Českej republike (ECAV v ČR). Slávnostné Služby Božie sa konali v Chráme sv. Michala v Jirchářích v Prahe-Novom Meste. Pozvanie prijalo pätnásť významných hostí z radu duchovných a laikov z ČR, Slovenska, Nemecka a USA.
Inštalácia nového superintendenta – najvyššieho predstaviteľa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Českej republike (ECAV v ČR) sa konala počas slávnostných služieb Božích v Chráme sv. Michala v Jirchářích v Novom Meste v Prahe, kde sa o tretej hodine popoludní zišli duchovní predstavitelia, pracovníci a členovia všetkých zborov ECAV v ČR - českého a slovenského zboru v Prahe, zboru anglicky hovoriacich v Prahe a zborov v Brne a v Plzni.

Pozvanie prijalo mnoho hostí z partnerských a spriaznených evanjelických cirkvi, zo širokej ekumenickej rodiny, ku ktorej sa ECAV v ČR hlási, ako aj hostia zo spoločensko-kultúrnej oblasti. Nového superintendenta prišlo pozdraviť aj 15 hostí z Českej republiky, zo Slovenska, z Nemecka a USA. Evanjelickú cirkev augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku na inštalácii reprezentovali generálny biskup Miloš Klátik, biskup Západného dištriktu Milan Krivda a emeritný biskup Východného dištriktu Ján Midriak. Za Sliezsku cirkev evanjelickú augsburského vyznania (SCEAV) prijal pozvanie biskup Jan Waclawek, ktorý poslúžil zvesťou slova Božieho na službách Božích. Za nemeckú Selbständige Evangelisch-Lutherische Kirche (SELK) sa zúčastnil emeritný biskup Jobst Schöne. Americkú Lutheran Church-Missouri Synod (LCMS) reprezentoval asistent prezidenta a riaditeľ cirkevných vzťahov Albert Collver.

V rámci ekumény sme mali možnosť privítať aj predsedu Ekumenickej rady cirkví v Českej republike a synodného seniora Českobratskej cirkvi evanjelickej Joela Rumla, plzenského biskupa a predsedu Rady pre ekumenizmus Českej biskupskej konferencie (ČBK) Mons. Františka Radkovského, patriarchu Československej cirkvi husitskej (CČSH) Tomáša Buttu, pražského dekana Gréckokatolickej cirkvi Kornela Baláža a miestopredsedu rady Cirkvi bratskej Davida Nováka.

Ďalšími vzácnymi hosťami, ktorí prišli privítať nového superintendenta pri jeho uvedení do úradu, boli významní predstavitelia spoločenského a kultúrneho života – Ladislav Snopko z Rady kultúry Veľvyslanectva Slovenskej republiky, „radný“ pre kultúru MČ Prahy 1 Pavol Škrak, dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Ľubomír Batka a generálny tajomník nemeckého farárskeho spolku Martin-Luther-Bund Rainer Stahl.

Po slávnostných službách Božích sa konala slávnostná recepcia pre oficiálne pozvaných hostí a pre ostatných zúčastnených a členov zboru bolo pripravené občerstvenie v záhrade kostola.