Stretnutie kresťanov šiestich národov: Wrocław 4. – 6. júla 2014

V saskom Meissene v priestoroch Evanjelickej akadémie sa 23. a 24. novembra 2011 konalo záverečné hodnotenie VIII. stretnutia kresťanov v Drážďanoch, ktoré sa 1. – 5. júna 2011 uskutočnilo výnimočne v spojení s iným masovým cirkevným podujatím, a to s 33. evanjelickými cirkevnými dňami. Za ECAV na Slovensku sa na stretnutí zúčastnil generálny biskup Miloš Klátik a riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský.

Zástupcovia evanjelických a reformovaných cirkví zo Saska, Brandenburska, Bavorska, Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska zhodnotili pozitíva aj negatíva takto organizovaného Centra stretnutia pre strednú a východnú Európu. Často sa pritom spomínalo aj na ďaleko komornejšiu atmosféru predminulého Stretnutia kresťanov šiestich národov v Bratislave – najmä na stretnutia v cirkevných zboroch, prijatia u štátnych predstaviteľov, osobitne organizované programy mládežníckeho pódia – čo sa, pochopiteľne, na 33. evanjelických cirkevných dňoch nedalo realizovať. Naopak, veľmi dobrý ohlas z ostatného stretnutia kresťanov mali diskusné pódiá, ale aj dôstojný priebeh služieb Božích spojených s Večerou Pánovou podľa slovenskej liturgie.

Hodnotenie 33. evanjelických cirkevných dní pripravila Silke Lechnerová z Deutscher Evangelischer Kirchentag (DEKT) a nie je nezaujímavé, že Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku bola na týchto slávnostiach najpočetnejšie zastúpenou zahraničnou cirkvou. Z našej cirkvi sa na Kirchentagu zaregistrovalo 513 účastníkov, čo je aj historicky najvyšší počet účastníkov, aký kedy bol na Kirchentagu zo Slovenska. Na záver predstavitelia DEKT pozvali všetkých prítomných na 34. Kirchentag, ktorý sa bude konať od 1. do 5. mája 2013 v Hamburgu.

Slovenskí účastníci patrili aj k najpočetnejším zahraničným návštevníkom Kirchentagu. Viac ako zo Slovenska (554) bolo na stretnutí v Drážďanoch už len účastníkov z Maďarska (716), kde evanjelikov doplnili v hojnom pošte aj tamojší reformovaní kresťania.

Pre našu cirkev bolo stretnutie v Drážďanoch výnimočne ešte jedným momentom. Výnos z ofery, ktorá bola organizovaná po službách Božích, bol rozhodnutím organizátorov určený na pomoc cirkvám v Rumunsku a na Slovensku pri práci s Rómami. A tak s radosťou a vďakou sme mohli prijať informáciu, že ECAV vo svojej práci s Rómami bude z rozhodnutia DEKT podporená sumou 35-tisíc eur.

Druhá polovica rokovania bola už venovaná príprave IX. stretnutia kresťanov, ktoré sa bude konať o dva roky v dňoch 4. až 6. júla 2014 v poľskom Vroclave (Wrocław). Hlavným organizátorom bude Evanjelická cirkev a. v. v Poľsku; tradične sa bude spolupodieľať aj naša cirkev.

Diskutovalo sa aj o mieste konania X. stretnutia kresťanov. O česť organizovať toto stretnutie sa uchádza Evanjelická cirkev a. v. v Maďarsku a stretnutie plánujú pripraviť v Budapešti. Keďže však IX. stretnutie by malo byť pri periodicite troch rokov v roku 2017, koliduje toto pozvanie s celosvetovými oslavami 500. výročia Lutherovej reformácie a s prípravou najväčších medzinárodných evanjelických cirkevných dní, ktoré sa plánujú v Berlíne, kde očakávajú účasť až 600-tisíc účastníkov. Prítomní preto odporučili pripraviť X. stretnutie kresťanov v Budapešti o rok skôr − už v roku 2016. V každom prípade však stretnutia v starobylom Vroclave, blízkej Budapešti, ako aj stretnutia v jubilejnom roku 2017 v Berlíne budú príťažlivé aj pre našich veriacich.

Stretnutie v Meissene sme využili aj na bilaterálne rokovanie s pracovníkmi DEKT a dohodli pre našich pracovníkov misie seminár na tému Skúsenosti z prípravy a organizácie masových misijných podujatí. Toto školenie bolo naplánované v rámci projektu, ktorým Evanjelická krajinská cirkev vo Württembersku podporila našu účasť na 33. DEKT v Drážďanoch, ako aj konkrétne technické vybavenie pre naše evanjelické cirkevné dni a dištriktuálne dni. Veríme, že seminár, ktorý plánujeme uskutočniť vo februári, bude požehnaným podujatím pre všetkých, ktorí pracujú v cirkvi v tejto oblasti.

Foto: Jerzy Below