Stretnutie bratov biskupov v Györi

Generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik 27. júna 2011 osobne zagratuloval biskupovi Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi v Maďarsku (MEE) Jánosovi Szemereimu k jeho zvoleniu do funkcie a zaželal mu v jeho náročnej práci veľa Božieho požehnania.
Na inštalácii, ktorá sa konala 25. júna 2011 v Starom evanjelickom chráme v meste Györ, sa kvôli zasadnutiu Synody ECAV na Slovensku brat generálny biskup nemohol zúčastniť, avšak – ako s úsmevom poznamenal brat biskup Szemerei – jeho návšteva je a navždy zostane prvou zahraničnou návštevou, ktorú v úrade biskupa Západného dištriktu MEE po svojej inštalácii prijal.

Napriek tomu, že išlo o ich prvé osobné stretnutie, oficiálna návšteva sa rýchlo zmenila na priateľské stretnutie a obaja predstavitelia zotrvali vo vyše trojhodinovom rozhovore, v ktorom si vymenili názory na rôzne otázky náboženského života cirkvi. Čoskoro sa ukázalo, že v mnohých otázkach sú názory oboch biskupov blízke až totožné. Už tento fakt naznačuje, že napriek jazykovej bariére si títo „luteránski“ biskupi budú rozumieť, čo v závere stretnutia vyjadrili okrem iného aj tým, že sa dohodli na pravidelných stretnutiach, dvojstranných rozhovoroch a konzultáciách. Geografická blízkosť Bratislavy a Györu a blízkosť názorov sú toho vynikajúcim predpokladom.

János Szemerei pôsobil pred svojím zvolením za biskupa Západného dištriktu MEE ako senior seniorátu Somogy-Zala a farár v cirkevnom zbore MEE v Kaposvári. Jeho inštaláciu vykonal predsedajúci biskup MEE Péter Gáncs. Záznam z inštalácie bol odvysielaný v nedeľu o 11.00 hod. Maďarskou televíziou na MT1.