Spomienka na seniora Andreja Kvasa

Blížia sa V. evanjelické cirkevné dni v Békešskej Čabe − vzácna príležitosť navštíviť miesto, kde sa začala životná púť evanjelického farára a seniora Andreja Kvasa, ktorý sa tam narodil 6. júla 1926, teda pred 90 rokmi. Dňa 29. mája 2016 si pripomíname 10. výročie jeho smrti.
Brat senior Andrej Kvas zomrel dva mesiace pred svojou osemdesiatkou. S vďačnosťou si spomíname na jeho život a prácu, na službu venovanú cirkevnému zboru v Nových Sadoch, kde pôsobil dlhých 45 rokov ako zborový farár a neskôr senior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu. Pôsobil aj ako podpredseda Synody; v dôchodkovom veku, kým mu zdravie dovoľovalo, pracoval ako archivár na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave, lebo ho zaujímali dejiny cirkvi a história.

Pán Boh ho povolal do služby a on ju vykonával svedomito a zodpovedne, s láskou a obetavosťou, s hlbokou vierou, hlásajúc evanjelium: „Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho. Lebo neposlal Boh Syna na svet, aby odsúdil svet, ale aby ho spasil.“ (J 3, 16. 17) Toto svoje presvedčenie sprostredkovával oduševnene cez kazateľský úrad. Mal rád svojich cirkevníkov a oni dodnes na jeho službu s vďakou spomínajú. Vždy očakával na pomoc Hospodinovu − pri budovaní kostola, fary, obnovovaní zborového domu v neľahkých rokoch komunistického režimu. Mal pokojnú, zmierlivú povahu, v službe bol hlboko oddaný Pánu Bohu, v prípravách na nedeľné kázne bol veľmi dôsledný.

V roku 2004 bol ocenený cenou „Spravodlivý medzi národmi“ za ukrývanie židovskej rodiny v časoch 2. svetovej vojny. Pamätná tabuľka s jeho menom a menami mnohých iných Slovákov sa nachádza v pamätníku Yad Vashem v Jeruzaleme.

Na tichom cintoríne za kostolom v Nových Sadoch na náhrobnom kameni je vyrytý biblický text: „Dúfajte v Hospodina na večné veky, lebo Hospodin je skala vekov!“ Nech slová Písma svätého všetkým, ktorí pôjdu okolo, pomôžu nájsť jedinú istotu v živote a utvrdia ich v nádeji vzkriesenia a večného života, ktorý Boh pripravil pre tých, ktorí Ho vzývajú.