Spomienka na Martina Laučeka a vedecká konferencia o D. G. Lichardovi

V 3. nedeľu po Veľkej noci si skalický cirkevný zbor pravidelne pripomína výročie prvých potolerančných služieb Božích (1783). V pondelok 30. apríla 2012 sa v rámci Roka Daniela Gabriela Licharda konala vedecká konferencia o tomto farárovi a národnom buditeľovi.
Na tohoročnej spomienke na prvé potolerančné služby Božie (1783) sme si v nedeľu 29. apríla spomínali aj na život a dielo prvého farára zboru po jeho obnovení – Martina Laučeka, ktorý duchovne aj materiálne organizoval zbor v neľahkých časoch a podmienkach. V tomto roku si pripomíname 280. výročie jeho narodenia a 210. výročie úmrtia.

Vedeckú konferenciu o Danielovi Gabrielovi Lichardovi – evanjelickom farárovi a národnom buditeľovi – organizoval cirkevný zbor ECAV spoločne so Záhorským múzeom a mestom Skalica.

Počas konferencie odzneli prednášky na témy: Daniel Gabriel Lichard – život a dielo (PhDr. Miloš Klátik, PhD., generálny biskup ECAV na Slovensku); Daniel Gabriel Lichard ako kazateľ (ThDr. Peter Švehla, zborový farár CZ ECAV Skalica); O koreňoch skalickej vetvy rodu Lichardovcov (Ing. arch. Pavel Lichard, Bratislava); Biografické súradnice Daniela Gabriela Licharda (doc. PaedDr. Pavol Parenička, PhD., Národný biografický ústav SNK Martin); Daniel Gabriel Lichard – prvý slovenský profesionálny novinár (prof. PhDr. Danuša Serafinova, PhD., Katedra žurnalistiky FFUK Bratislava); Osvetová činnosť a udeľovanie ceny Daniela Gabriela Licharda (PaedDr. Miroslav Holečko, Národné osvetové centrum, Bratislava); Fond Daniela Gabriela Licharda v Záhorskom múzeu v Skalici (PhDr. Viera Drahošová, Záhorské múzeum Skalica).

V rámci konferencie bola slávnostne otvorená výstava o Danielovi Lichardovi, ktorá mapuje a predstavuje jeho život a dielo. Vystavené sú informačné panely a artefakty z Lichardovho súkromného života.

Výstavu si záujemcovia môžu pozrieť v Kultúrnom dome v Skalici alebo od 19. mája počas víkendov v Evanjelickom kostole v Skalici.