Služby Božie na Veľkonočnú nedeľu v Bratislave-Dúbravke na TA3

Slávnostné služby Božie na 1. slávnosť veľkonočnú 27. marca 2016 v priamom prenose sprostredkovala divákom na celom Slovensku súkromná televízia TA3. Slávnostnú kázeň slova Božieho mal generálny biskup Miloš Klátik.
Uvedené televízne veľkonočné služby Božie sa konali v Evanjelickom a. v. chráme Božom na Ul. Schneidera-Trnavského 2 v Bratislave-Dúbravke. Domácich viery aj televíznych divákov privítal domáci zborový farár Ján Hroboň. Život mladého cirkevného zboru, ktorý sa osamostatnil v roku 2013, stručne priblížil zástupca zborového dozorcu Andrej Verčimák.

Generálny biskup v úvode svojej kázne podčiarkol, že Veľká noc je najstarším kresťanským sviatkom a kresťania ju svätia od Kristovho vzkriesenia. Zamýšľal sa nad slovami z 1Pt 1, 3 – 9, ktoré apoštol Peter napísal kresťanom žijúcim v diaspore, roztrateným medzi pohanmi, trpiacim rôznymi ťažkosťami. Apoštol im adresuje slová plné útechy a otvára im nové perspektívy, keď píše, že „Boh a Otec nášho Pána Ježiša Krista... znovuzrodil nás pre živú nádej“. Aj ľudia v súčasnosti potrebujú počuť, že Pán Boh na nás nezabudol; potrebujeme vedieť, že aj my máme nádej. „Dokiaľ sa dívame len na seba, dokiaľ sme ustarostení, zdá sa nám, že sme stratení. Sústreďme sa na Toho, ktorý bol ukrižovaný, mŕtvy a pochovaný, ktorý však „vstal slávne z hrobu, premohol smrť, hriech i zlobu“ (ES 138, 1). Živý Kristus je naveky základom živej nádeje. Pri Jeho prázdnom hrobe môžeme aj dnes znovu poznať, že život človeka nie je iba labyrintom, ale má svoj cieľ a poslanie,“ zdôraznil brat generálny biskup.
Na záver kázne sa obrátil na kresťanské zhromaždenie so slovami: „Prajem nám všetkým, nech je vzkriesenie Pána Ježiša Krista pre nás stálym prameňom veľkého požehnania. Veď Ním nás Boh znovuzroďuje pre živú nádej, v Ňom nám pripravuje dedičstvo večného života v kráľovstve Božom, a to všetko napĺňa naše srdcia pravou radosťou.“

Po kázni bol prečítaný Pastiersky list Zboru biskupov ECAV na Slovensku k Veľkej noci 2016, ktorý obsahoval aj výzvu: „My kresťania máme byť tu na zemi predĺženými Kristovými rukami, máme každý pomôcť tak, ako vieme. Modlime sa, čítajme si Božie slovo a utvrdzujme sa vo viere vo vzkrieseného Pána Ježiša Krista vo svojich rodinách i v rodine cirkevného zboru. Žime a konajme v tejto viere! Trojjediný Pán Boh nám dá múdrosť i silu zvládnuť aj tie najťažšie životné skúšky.“

Radostné piesne chrámového zhromaždenia i piesne v podaní domáceho zborového spevokolu umocňovali slávnostnosť služieb Božích, radosť zo vzkriesenia Pána Ježiša Krista a z Božieho diela lásky a milosti, ktoré sme v Ňom nezaslúžene dostali.