Slávnostné uvedenie nového generálneho dozorcu ECAV na Slovensku Imricha Lukáča

Slávnostné uvedenie nového generálneho dozorcu ECAV  na Slovensku Imricha Lukáča

V sobotu 13. októbra 2012 v Evanjelickom a. v. kostole v Opinej generálny biskup ECAV na Slovensku M. Klátik slávnostne uviedol do funkcie generálneho dozorcu ECAV doc. MUDr. I. Lukáča, CSc.
Doc. MUDr. Imrich Lukáč, CSc., bol zvolený za generálneho dozorcu na šesťročné funkčné obdobie vo voľbách do Predsedníctva ECAV na Slovensku v júni 2012. Za generálneho biskupa ECAV na Slovensku bol v júnových voľbách na ďalšie funkčné obdobie znovu zvolený doterajší generálny biskup Miloš Klátik, preto sa v Opinej konalo len uvedenie nového generálneho dozorcu.

Na slávnostnom uvedení generálneho dozorcu sa zúčastnili aj minister školstva Dušan Čaplovič a riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran. Prítomní boli aj členovia predsedníctiev dištriktov a seniorátov, bratia farári a sestry farárky, zástupcovia kresťanských cirkví, dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a ďalšie osobnosti, ako aj početní veriaci z Opinej a okolitých obcí.

Slávnostné zhromaždenie privítal domáci zborový farár Radoslav Grega. Na liturgii služieb Božích sa zúčastnili biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol, biskup Západného dištriktu Milan Krivda, senior Košického seniorátu Ján Hruška, seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková a senior Novohradského seniorátu Ivan Mucha, ktorý je zároveň i predsedom Synody ECAV za duchovných; predsedom Synody ECAV za neordinovaných členov cirkvi je od roku 2009 brat Imrich Lukáč.

Kázňou slova Božieho v Opinej poslúžil generálny biskup Miloš Klátik, ktorý vykonal aj slávnostné uvedenie generálneho dozorcu. Potom generálny biskup poďakoval doterajšiemu generálnemu dozorcovi Pavlovi Delingovi sa jeho prácu pre evanjelickú cirkev počas šesťročného pôsobenia v predsedníctve cirkvi. K blahoželaniu novému generálnemu dozorcovi aj k poďakovaniu odchádzajúcemu Pavlovi Delingovi sa pripojili bratia dištriktuálni biskupi, poddozorkyňa domáceho cirkevného zboru a starosta obce Opiná, kde sa Imrich Lukáč narodil a dodnes tu pôsobí ako zborový dozorca. Formou dvoch piesní blahoželanie vyjadrila aj opinská mládež.

Po evanjelickej hymne Hrad prepevný nasledovali osobné gratulácie novému generálnemu dozorcovi, ktoré spolu s ďalšími príhovormi pokračovali aj na slávnostnom obede v priestoroch Hotelovej akadémie v Košiciach.

Doc. MUDr. Imrich Lukáč, CSc., sa narodil v Opinej, okr. Košice-okolie, kde doteraz pôsobí v cirkevnom zbore ako zborový dozorca. V minulosti pôsobil vo viacerých cirkevných funkciách – bol členom Generálneho presbyterstva ECAV, predsedom Správnej rady Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku, seniorálnym dozorcom Košického seniorátu. V súčasnosti je predsedom Synody ECAV na Slovensku za neordinovaných členov cirkvi.
Bol iniciátorom vzniku Strediska Evanjelickej diakonie SVETLO v Opinej, kde je riaditeľom, a jedným zo zakladateľov Evanjelickej internátnej školy pre hluchoslepé deti v Červenici.
Občianskym povolaním je lekár – neurochirurg a vysokoškolský učiteľ. Pracuje na Neurochirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika a v Nemocnici L. Pasteura v Košiciach.

Oficiálne prevzatie úradu generálneho dozorcu sa uskutoční na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku v Bratislave v pondelok 29. októbra 2012, kde sa o 14.00 hod. bude konať tlačová konferencia s novým predsedníctvom ECAV na Slovensku.