Slávnostné služby Božie v Žihárci

Touto správou si ešte pripomenieme adventné obdobie, keď na 2. nedeľu adventnú 9. decembra 2012 kázal brat generálny biskup Miloš Klátik v dcérocirkvi Žihárec, ktorá patrí do Cirkevného zboru ECAV Neded.
Slávnostné služby Božie v Žihárci sa konali pri príležitosti 40. výročia posvätenie tamojšej modlitebne. Brat generálny biskup na úvod kázne poďakoval predsedníctvu cirkevného zboru za pozvanie zvestovať slovo Božie v ich chráme a za možnosť byť v spoločenstve sestier a bratov tohto cirkevného zboru, spoločne sa tešiť a ďakovať Pánu Bohu za tento stánok Boží. Vyjadril uznanie tým, ktorí ho za neľahkých spoločenských podmienok pred 40 rokmi budovali, a oslovil prítomných veriacich slovami:
„Bratia a sestry, milujte tento Boží stánok tým viac, že to, čo je nám v ňom darované, prináša veľké požehnanie. Suché údolie sa tu premení na prameň. Z ľudí, ktorí žili len sami sebe, sa stávajú bratia a sestry. Z ľudí bez zábran, bez hanby, bez mravnosti sa stávajú ľudia čistého srdca, príkladní v slovách i v skutkoch. Z ľudí bezohľadných a nezodpovedných sa stávajú statoční, svedomití. Z tých, ktorí sú nešťastní, sklamaní, ustráchaní či nezdravo ustarostení, sa stávajú ľudia naplnení istotou a pokojom i radosťou, z ľudí poviazaných otroctvom rôznych závislostí sa stávajú slobodné bytosti. Ak je náš život spojený s chrámom Božím, jeho požehnanie sa prenáša do každej oblasti nášho života − do rodín, na pracoviská, do vzťahu k blížnym.“

Na službách Božích liturgovali sestry farárky Mária Kováčová z Podolínca, ktorá v Žihárci dlhší čas pôsobila, Ľubica Sobanská zo Slovenskej Vsi a Janka Uhliková z Nových Zámkov a domáca sestra farárka Alena Klementová. Pri tejto slávnostnej príležitosti zaspieval spojený nededsko-žihárecký zborový spevokol.