Slávnosť v Nemcovciach a Šarišskej Porube

CZ ECAV Nemcovce 10. 10. 2010 prežíval milú slávnosť 345. výročia založenia cirkevného zboru, 200. výročia posvätenia chrámu Božieho vo filiálke Šarišská Poruba, ako aj posvätenie novej krstiteľnice, ktoré vykonal generálny biskup M. Klátik.
Na slávnosti sme privítali milých hostí: dôstojného brata generálneho biskupa Mgr. Miloša Klátika, PhD., s manželkou, brata seniora ŠZS Mgr. Jána Bakalára a seniorálneho dozorcu ŠZS JUDr. Juraja Gálla. Pozvanie prijali aj rodáci zo zboru – brat Mgr. Dušan Cina, vedúci biskupského úradu VD v Prešove, Mgr. Martina Gdovinová (CZ Vlachovo), Mgr. Janka Maťová (CZ Gemerská Poloma), ktorí slúžia ako farári Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Prítomný bol aj starosta obce Šarišská Poruba Milan Kaňuch a Milan Hankovský, zhotoviteľ novej krstiteľnice pre jubilujúci chrám Boží v Šarišskej Porube, s manželkou.

Po príchode do chrámu privítal a pozdravil hostí brat zborový dozorca Ing. Ľubomír Pankuch. Po prednese básne k pamiatke posvätenia chrámu konfirmandkou Miroslavou Ferencovou sa k prítomným hosťom prihovoril aj starosta obce Milan Kaňuch.

Služby Božie sa začali predspevom Najsvätejší, ktorý zaspieval dôstojný brat generálny biskup Mgr. Miloš Klátik, PhD. V úvodnej liturgii poslúžili rodáci zo zboru a sestra Mgr. Oľga Klátiková. Brat generálny biskup bol aj slávnostným kazateľom slova Božieho. Kázeň založil na slovách z Listu Júdovho, 20. – 21. verš, a poukázal v nej na základné povinnosti kresťana vzdelávať sa vo svojej viere, svätiť deň sviatočný, udržiavať sa v láske Božej a očakávať milosrdenstvo nášho Pána Ježiša Krista na večný život.

Posviacku novej krstiteľnice vykonal brat senior ŠZS Mgr Ján Bakalár. Vo svojej posviacajúcej reči pripomenul na význam sviatosti Krstu svätého, ktorý je štepnicou ratolesti ľudského života do vínneho kmeňa Ježiša Krista, a tým možnosť rastu k prinášaniu dobrého ovocia.

Históriu zboru a poďakovanie vzácnym hosťom povedal brat zborový farár Mgr. Ján Gdovin. Slávnosť obohatil aj spev cirkevnozborového spevokolu piesňou Zachovaj nás v svojom slove pod vedením Mgr. Zuzany Onderovej. Spevom piesne prispela aj zborová mládež.

Piesňou Hrad prepevný sa služby Božie skončili. Nasledoval slávnostný obed v kultúrnom dome v Lade, kde sa zhromaždeniu prihovoril starosta obce Ing. Milan Hudák.

Za všetko, čo sme prežili, sme ďakovali Pánu Bohu, ktorý nám to dal prežiť vo svojej milosti a láske.