Slávnosť v Mníšku nad Hnilcom

V Mníšku nad Hnilcom (KOS) sa v 20. nedeľu po Sv. Trojici 17. 10. 2010 konala slávnosť vďakyvzdávania baníkov – Bergopfer, spojená s Pamiatkou posvätenia chrámu. Kázeň slova Božieho mal brat generálny biskup Miloš Klátik.
Táto jesenná zborová slávnosť kedysi bývala vo všetkých baníckych mestách a mestečkách, no živá je dodnes len v zboroch Hnileckej doliny.

Slávnosť bola o to radostnejšia, že cirkevný zbor pri tejto príležitosti navštívil dôstojný brat generálny biskup ECAV na Slovensku Mgr. Miloš Klátik, PhD. Zbor si tohto roku pripomenul 221. výročie posvätenia chrámu a 100 rokov od inštalácie najväčšieho zvona.

Slávnostným službám Božím s Bergopfer predchádzal starý banícky zvyk – predliturgický sprievod baníkov s baníckou zástavou do chrámu Božieho spoločne s liturgmi a hosťami slávnosti. Všetci účastníci Bergopfer za zvukov chorálov Posaunenchóru (cirkevnej dychovej hudby so 79-ročnou tradíciou oslavovania Pána Boha hudbou – trúbami a trúbkami) vstúpili do chrámu Božieho so sviecami, aby tam oferou na začiatku služieb Božích prejavili vďaku Pánu Bohu za dary zeme, práce a Jeho opateru.

Dôstojného brata biskupa, liturgov a hostí privítal zborový dozorca brat Bc. Karol Cölder a deti z besiedky. Liturgiou poslúžili brat farár Mgr. Vladimír Schvarc zo Švedlára a domáci námestný farár Mgr. Ján Sabanoš.

Slávnostným kazateľom bol brat generálny biskup Miloš Klátik. Pripomenul nielen historické fakty zo života prekvitajúceho tolerančného chrámu i zboru, ale vystihol aj význam banskej ofery: „Nemôžeme už ako naši predkovia doniesť na oferu poklady z podzemia, ale môžeme tieto poklady a hodnoty ako dobrí veriaci chrániť a nosiť vo svojich srdciach. To súvisí aj s kázňovým textom Ef 5, 15 - 20: Prísne teda dbajte, ako obcujete, nie ako nemúdri, ale ako múdri. Žiť múdro znamená vždy nasledovať Pána Ježiša Krista. Nie je to život ľahký, ale prekonanie zlých dní je životnou výhrou kresťana.“

Po chválospeve zboru domáci brat farár priblížil históriu zvonov a predstavil znovuvydanú knihu spevov a modlitieb baníkov od Martina Laučeka Zlatá báně, ktorú v tomto roku vydal Gemerský seniorát a Slovenská banská komora Banská Štiavnica. O podobnej rukopisnej zbierke, nájdenej vo Švedlári, hovoril brat farár Schvarc. Za vydavateľov knihy a za Gemerský banícky spolok Bratstvo prehovoril brat Ing. Kravec z Rožňavy.

Slávnostné služby Božie sme ukončili spevom hymny Hrad prepevný za sprievodu organa a Posaunenchoru. Tieto služby Božie poukázali okrem vďaky a oslavy Pána Boha na skutočnosť, že nám treba opäť kriesiť prežívané kresťanstvo starých čias v našich raz krehkých, inokedy kamenných srdciach.

Soli deo gloria.