Slávnosť u Slovákov v Albertirši

V sobotu 3. 9. 2011 sa v Albertirši v Maďarsku pri príležitosti 300. výročia založenia slovenského ev. a. v. cirkevného zboru konali slovensko-maďarské služby Božie, kde kázňou poslúžil generálny biskup Miloš Klátik.
Zároveň si na službách Božích pripomenuli aj Samuela Tešedíka ml., ktorý sa 20. apríla 1742 narodil na tunajšej fare ako syn nemenej dôležitej osobnosti − Samuela Tešedíka st., ktorý sa v r. 1710 narodil v Púchove a bol dôležitým organizátorom cirkevného života dolnozemských Slovákov. Samuel Tešedík ml. pôsobil ako ev. a. v. farár v Sarvaši a bol aj významným pedagógom a autorom pedagogických diel i prác o hospodárstve.

Brat generálny biskup v úvode kázne povedal: „Dnes spolu s vami, milí domáci bratia a sestry, ďakujeme Pánu Bohu za uplynulých 300 rokov, keď sa v živote vašich predkov i vás samotných dokázala Božia láska, milosť a Jeho požehnanie. Počas tých troch storočí pôsobili v cirkevnom zbore mnohí kňazi, dozorcovia, presbyteri ďalší, ktorým na cirkevnom zbore záležalo.“

Potom uviedol niekoľko informácií z histórie: 29. september 1711 sa stal dňom oficiálneho založenie dediny, ale aj slovenského evanjelického a. v. cirkevného zboru v Albertirši, meste v Peštianskej župe. Slováci zo Zvolenskej Slatiny sa sem prisťahovali, nakoľko počas tureckej poroby tu značne poklesol počet obyvateľstva. Počas cesty sa istý čas zdržali v Szentmári v Peštianskej župe a odtiaľ prišli do Albert-pusty, dnešnej Albertirše (vznikla spojením dvoch osád − Alberti a Irše). S prisťahovalcami prišiel aj ich prvý evanjelický farár Frigyes Claudinyi. Slovenským evanjelikom záležalo na evanjelickej výchove a vzdelávaní ich potomkov, preto už v r. 1711 založili školu. Postavili si aj prvý kostol, ktorý, žiaľ, 28. júna 1763 zničilo zemetrasenie. Terajší kostol začali stavať s povolením Márie Terézie v r. 1774. Stavbu kostola viedol vtedajší farár Greguš Zakariás. V roku 1778 bol do kostola inštalovaný organ a v r. 1839 pribudol zvon a pred 20 rokmi bola ku kostolu postavená veža.

Generálny biskup vyslovil vďaku voči Pánu Bohu, že v Albertirši majú živý cirkevný zbor, v ktorom od roku 1952 funguje aj Domov dôchodcov, od r. 1992 evanjelická škôlka a od r. 1993 evanjelická základná škola, a vyzval k dôvere k Hospodinovi: „Pavel aj vtedy, keď myslí na budúcnosť cirkevného zboru, dôveruje Pánu Bohu – tak to robme aj my. Dôverovať Pánu Bohu neznamená byť nečinný, práve naopak, naša dôvera má byť vyjadrená aj v našom aktívnom konaní! Konajme svoje kresťanské povinnosti! Bojujme dobrý boj viery, dbajme o evanjelicko-kresťanskú výchovu budúcich pokolení a výsledok vložme do Božích rúk. On svoje začaté dielo aj dokoná. Keď budeme na toto pamätať, tak sa nikdy nebudeme obávať o budúcnosť našich zborov. Naša budúcnosť a budúcnosť našich cirkevných zborov je v Božích rukách. Je to Božie dielo, ktorému môžeme a máme dôverovať.“