Slávnosť posvätenia nového ev. kostola v rakúskom Hainburgu

V sobotu 30. apríla t. r. bola v rakúskom mestečku Hainburg posviacka nového ev. kostola M. Luthera. "Nový kostol je miestom tolerancie a zmierenia," povedal superintendent domácej diecézy Dolné Rakúsko Paul Weiland. Slovo Božie zvestoval biskup ECAV v Rakúsku Michael Bünker.
Prítomných pozdravil v mene susednej ev. cirkvi generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.
Nový kostol postavili za krátkych deväť mesiacov. Náklady predstavovali 1,4 milióna €. Kostol bol postavený z milodarov veriacich, darov jednotlivcov, sponzorov, krajinskej vlády, Spolku M. Luthera a GAW ai.
Chrám je krásne, moderné architektonicky skvostné dielo, opierajúce sa o teologické myšlienky. V streche sú tri svetlíky symbolizujúce Trojicu. Chrámová loď má tvar stola. Tým je zobrazené spoločenstvo pre miesto pokoja a koncentrácie. Chrám má plochu 300 m2. Na novom kostole je 30 ton vážiaca oceľová strecha. Čelná stena do ulice Poststrasse je z preloženého skla. Vedľa kostola je postavená 20 metrov vysoká oceľová zvonica.

Príhovor generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika

„V mene Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku prinášam k tejto posviacke naše najsrdečnejšie priania. Popri realizácii stavby zapôsobila na mňa predovšetkým rýchlosť, s akou bola táto stavba vykonaná: osem mesiacov. Pekné by bolo, a to aj prajem tomuto evanjelickému zboru, keby sa rýchlosť stavby doplnila podobnou rýchlosťou nárastu počtu členov tunajšieho zboru.
Brat superintendent Paul Weiland v jednej tlačovej správe povedal, že tento kostol má byť okrem iného „viditeľný symbol spoločenstva aj za hranicami Rakúska“. Na tom záleží aj mne osobne. Dlhé roky som pôsobil v susednom cirkevnom zbore v Bratislave-Petržalke. Spojenie medzi evanjelikmi Slovenska a Rakúska je osobne viditeľné v osobe brata superintendenta. Jeho otec bol posledný nemecky hovoriaci farár v Engerau. Bol som teda jedným z jeho nasledovníkov.
Hainburg sa stal domovom pre viacerých Slovákov. Potešilo by ma, keby sa podarilo, aby sa tento zbor stal časťou živého príkladu spájajúceho mosta medzi evanjelickými cirkvami obidvoch našich národov.
Nech sa v tomto Božom dome s radosťou a účinne zvestuje evanjelium - radostné posolstvo Pána Boha. Pred týždňom sme slávili sviatky vzkriesenia nášho Pána Ježiša Krista. Nech je tento kostol pre ľudí vždy upozornením a povzbudením nádeje vzkriesenia, pozvaním premýšľať o tom, na čom v živote záleží a čo je náš cieľ.
V tomto zmysle prajem k tejto posviacke evanjelickému zboru tu v Hainburgu Božie požehnanie, vnútorný aj vonkajší rast.“

Foto 2 - 5: Juraj Fabrici