Slávnosť inštalácie v Piešťanoch

Pre CZ Piešťany a dcérocirkev Nová Lehota bol 17. január 2010 zvlášť významný a požehnaný. Branislava Dolinského za zborového farára inštaloval senior Mgr. Boris Mišina a kázňou slova Božieho poslúžil generálny biskup Miloš Klátik.
Piešťanský chrám Boží a sieň zborového centra „BETEZDA“ sa vďaka Bohu naplnili významnými hosťami a domácimi vo viere do posledného miesta. Dôvodom úprimnej radosti pre prítomných a neprítomných cirkevníkov bola slávnosť inštalácie velebného brata Mgr. Branislava Dolinského za zborového farára CZ ECAV na Slovensku Piešťany.

Po odznení úvodnej piesne „HOSPODIN JE MŮJ PASTÝŘ“ v podaní troch mladých talentov, a to Maroša Nicáka, Andrei Vachovej a Adama Kuchtu, prítomných privítala sestra zborová dozorkyňa RNDr Zuzana Šandriková. Pozdravila vzácnych hostí: dôstojného brata Mgr. Miloša Klátika, PhD., s manželkou, vznešeného brata seniora Bratislavského seniorátu Mgr. Borisa Mišinu s manželkou, 16 duchovných i primátora mesta Piešťany Ing. Rema Cicutta.

Kázňou slova Božieho poslúžil veriacim na základe biblického textu Mt 5, 14 - 16 brat generálny biskup. Zdôraznil, že hoci Piešťany geograficky neležia vysoko, sú svetoznámym mestom vďaka liečivým prameňom a aj cirkevný zbor má byť známy svetlom Kristovej lásky. Akt inštalácie vykonal senior Mgr. Boris Mišina za asistencie Mgr. Miroslava Jägra, ktorý 10 rokov administroval piešťanský cirkevný zbor a Mgr. Norberta Hajského PhD. z Bratislavy-Prievozu.

Inštalovaný brat farár v príhovore pripomenul svojim cirkevníkov z Piešťan a Novej Lehoty, ako aj z diaspor, že jedine vtedy, keď staviame NA TOM PEVNOM ZÁKLADE, KTORÝM JE SÁM JEŽIŠ KRISTUS (1Kor 3, 11), môžeme napredovať a rásť vo viere, v láske a nádeji.

Srdečne a s úctou poďakoval Všemohúcemu, svojim rodičom, príbuzným i farárom za príkladnú kresťanskú výchovu a múdre ponaučenia. Nezabudol ani na svojich predchodcov, ktorí pôsobili v piešťanskom alebo v novolehotskom zbore. S láskou sa zmienil aj o svojom rodnom kraji pod Javorinou.

Slávnostné služby Božie boli oživené príhovormi bratov farárov a sestier farárok, príhovorom pána primátora, ako i predstaviteľa Rímskokatolíckej cirkvi. Brat Ondrej Prostredník ml., dekan EBF UK v Bratislave, sa prihovoril ako syn posledného zborového farára v Piešťanoch.

Za spolužiakov z fakulty prehovorila sestra farárka Kusendová, ktorá s inštalovaným navštevovala nielen Evanjelickú bohosloveckú fakultu UK, ale aj Gymnázium M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom. Za cirkevné zbory Moravské Lieskové a Nové Mesto nad Váhom, v ktorých brat farár vyrastal, sa prihovorili bratia zboroví farári Peter Maca a Ľubomír Ďuračka. Súčasťou služieb Božích bola pieseň SEM-u a dve piesne folklórnej skupiny KASANKA z Moravského Lieskového - z obce, do ktorej siahajú korene nášho brata farára. Za krajanov z malebného Podjavorinského kraja pozdravil prítomných dojímavým básnickým slovom brat Dušan Miko.

Treba konštatovať, že 2. nedeľa po Zjavení bola vskutku požehnaná pre nás všetkých, keďže cirkevné zbory Piešťany a Nová Lehota po viacerých rokoch už majú svojho riadne zvoleného a inštalovaného slova Božieho kazateľa v osobe Branislava Dolinského.

Nech HOSPODIN – SKALA VEKOV a PÁN JEŽIŠ KRISTUS, dobrý PASTIER a HLAVA CIRKVI, ochraňuje a sprevádza nášho zborového brata farára a celý náš cirkevný zbor.