Seminár k službám Božím v médiách 2016

V stredu 27. januára 2016 sa na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku v Bratislave opäť uskutočnil odborný seminár k prenosom z evanjelických služieb Božích, ktoré budú vysielané vo verejnoprávnych médiách RTVS − Slovenská televízia a Slovenský rozhlas.
Pozvanie na seminár prijali takmer všetci bratia farári a sestry farárky z cirkevných zborov, z ktorých budeme mať možnosť sledovať prenosy z evanjelických služieb Božích v roku 2016. Úvodnú pobožnosť v modlitebni GBÚ mal brat farár Jozef Pacek.

Prítomných privítal brat generálny biskup Miloš Klátik, ktorý vyzdvihol skutočnosť, že nám verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) bezplatne poskytuje priestor vo svojom vysielaní, a tak nám dáva významnú misijnú príležitosť na šírenie slova Božieho širokej verejnosti, teda aj tým, ktorí nemôžu alebo nechcú prísť do chrámu Božieho. Zároveň je to pre našu cirkev príležitosť prezentovať sa pred širokou verejnosťou, preto je potrebné príprave a realizácii týchto služieb Božích venovať veľkú pozornosť. Generálny biskup poďakoval i vedeniu komerčnej televízie TA3, ktorá nám zvykne dávať vysielací priestor na Veľkú noc a Vianoce, čo je pre nás tiež vítaná misijná príležitosť, i keď TA3 ako spravodajská televízia má v porovnaní s RTVS isté špecifiká, ktoré musíme rešpektovať.

S prvou prednáškou vystúpil brat prodekan EBF UK Milan Jurík, ktorý sledoval evanjelické služby Božie v médiách počas celého minulého roka (bolo to 8 priamych prenosov v RTVS – STV, až 16 prenosov v RTVS – SRo, ako aj 2 priame prenosy v TA3). Zhodnotil vlaňajšie prenosy predovšetkým s cieľom upozorniť prítomných duchovných na niektoré nedostatky, aby sa im v tomto roku mohli vyhnúť.

K hudobnej stránke mediálnych prenosov zo služieb Božích sa vyjadril dlhoročný kantor a organista Miloš Matejka, ktorý v minulom roku sledoval túto stránku služieb Božích. Upozornil na problémy, s ktorými sa stretol (technická stránka organa, hra kantorov, spev liturgov, vystúpenia spevokolov...), a dal niekoľko námetov na výchovu evanjelických kantorov. Nakoľko sa na seminári nemohli zúčastniť zástupcovia RTVS – Slovenského rozhlasu, dramaturg Oddelenia náboženskej publicistiky RTVS – Slovenskej televízie Miloslav Gdovin upozornil nielen na špecifiká televíznych služieb Božích, ale aj na to, čomu treba venovať pozornosť pri príprave a realizácii služieb Božích vysielaných v Slovenskom rozhlase, a upozornil na dôsledné dodržiavanie dohodnutej minutáže.

Napokon sestra farárka Oľga Klátiková, ktorá je poverená konzultovať programy služieb Božích pred ich vysielaním, predniesla niektoré pripomienky k príprave mediálnych prenosov. Upozornila najmä na nutnosť dodržiavať Agendu ECAV na Slovensku a požiadala bratov farárov a sestry farárky o spoluprácu.

Materiály k jednotlivým bodom seminára účastníci dostali aj v písomnej podobe. Po záverečnej modlitbe, ktorú mal brat farár Stanislav Baloc, brat generálny biskup udelil všetkým Áronovské požehnanie.