Seminár k službám Božím v médiách 2015

Na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku v Bratislave sa v stredu 14. januára 2015 konal odborný seminár k prenosom z evanjelických služieb Božích, ktoré budú vysielané v roku 2015 vo verejnoprávnych médiách RTVS − Slovenská televízia a RTVS − Slovenský rozhlas.
Na seminári sa zúčastnili bratia farári a sestry farárky z takmer všetkých cirkevných zborov, z ktorých sú plánované prenosy z evanjelických služieb Božích v roku 2015. Úvodnú pobožnosť v modlitebni GBÚ mala sestra farárka Jarmila Petrulová.

Brat generálny biskup Miloš Klátik privítal prítomným a poďakoval im, že prijali poverenie zboru biskupov a seniorov pripraviť vo svojich cirkevných zboroch služby Božie, ktoré budú odvysielané v médiách. Upozornil, že budú reprezentovať našu cirkev pred širokou verejnosťou, preto ich príprave a realizácii treba venovať veľkú pozornosť. Zároveň poďakoval vedeniu verejnoprávneho RTVS, že nám bezplatne dávajú priestor vo svojom vysielaní.

Aj v minulom roku popri bratovi emeritnom biskupovi Jánovi Midriakovi sledoval evanjelické služby Božie v médiách brat prodekan EBF UK Milan Jurík. Bolo to 8 priamych prenosov v RTVS - Slovenskej televízii, 14 prenosov v RTVS - Slovenskom rozhlase a 2 priame prenosy, ktoré nám umožnila odvysielať súkromná televízia TA3. Brat prodekan upozornil na niektoré nedostatky a na to, čo treba rešpektovať pri príprave na vysielanie služieb Božích. K hudobnej stránke mediálnych prenosov zo služieb Božích sa vyjadril dlhoročný kantor a organista Miloš Matejka. Svoje postrehy, ako aj podnety na skvalitnenie evanjelickej cirkevnej hudby pripojil prof. Ján Vladimír Michalko. Sestra Dagmar Mozolová z RTVS – SRo informovala o detailoch, ktorým treba venovať pozornosť pri príprave a realizácii služieb Božích vysielaných v Slovenskom rozhlase. Dramaturg Oddelenia náboženskej publicistiky RTVS – STV Miloslav Gdovin upozornil na špecifiká televíznych služieb Božích. Niektoré momenty pri príprave na mediálne prenosy na záver zdôraznila sestra farárka Oľga Klátiková. Materiály k jednotlivým bodom dostali účastníci aj v písomnej podobe.

Do modlitby na záver seminára brat farár David Bázlik zahrnul aj rodinu po v Pánu zosnulom bratovi farárovi Vladimírovi Šoltésovi. Účastníci podujatia si pripomenuli jeho pamiatku minútou ticha. Na záver brat generálny biskup dal všetkým Áronovské požehnanie.