Seminár k prenosom zo SB v roku 2011

Úvodnou pobožnosťou v modlitebni na GBÚ sa začal tohtoročný seminár pre duchovných k rozhlasovým a televíznym prenosom zo služieb Božích v roku 2011. Čítaním z Písma a modlitbou poslúžila sestra farárka Zuzana Alcnauerová z CZ ECAV Príbelce.
Bratov farárov a sestry farárky z cirkevných zborov z celého Slovenska vybraných na mediálne prenosy zo služieb Božích v tomto roku privítala tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová. Vyjadrila sa i k občasnému vysielaniu služieb Božích v jednom termíne v rozhlase aj televízii, čo je spôsobené tým, že evanjelické SB v Slovenskom rozhlase podľa dohody vysielajú vždy 4. nedeľu v mesiaci, na Veľký piatok a Štedrý večer – tieto príležitosti sa niekedy zhodujú so sviatkami, keď sa podľa dohody vysielajú SB v Slovenskej televízii. Snažíme sa, aby sa v tom prípade nezačínali v rovnakom čase ako v SRo, ale neskôr.

Brat generálny biskup Miloš Klátik v úvodnom príhovore vyzdvihol význam prenosov zo služieb Božích v rozhlase a televízii, lebo umožňujú sledovať služby Božie aj bratom a sestrám, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu prísť do chrámu Božieho, a často oslovia i vlažných veriacich, ba aj neveriacich, preto majú veľký misijný význam. Poďakoval Slovenskému rozhlasu a Slovenskej televízii, ako aj televízii TA3 za tieto ich prenosy, ktorých bolo o niečo viac ako vlani (v SRo 16-krát, v STV 8-krát plus ekumenické SB z Ev. kostola v Žiline, v TA3 2-krát).
Vyslovil aj vďaku prednášajúcim z týchto médií, ktorí prišli odovzdať našim duchovným svoje skúsenosti a poradiť im, ako sa pripraviť na vysielanie SB z ich cirkevných zborov.
Brat biskup zvlášť poďakoval bratovi farárovi Ladislavovi Fričovskému, ktorý dlhé roky sledoval a hodnotil odvysielané SB a každoročne vo svojich referátoch upozorňoval na problémy, ktoré sa vyskytli, s cieľom skvalitniť ďalšie pripravované prenosy.

Po precíznom zhrnutí poznatkov z vysielania SB v roku 2010 bratom farárom Fričovským vystúpil s cennou prednáškou redaktor Slovenského rozhlasu brat Pavel Gabriš. Sestra doc. Anna Predmerská sa podelila so svojimi bohatými skúsenosťami a upozornila na početné úskalia hudobnej stránky služieb Božích, pokiaľ ide o liturgiu služieb Božích, hru kantorov, spev chrámového zhromaždenia či účinkujúcich spevokolov. O príprave na televízne služby Božie fundovane informoval brat Miloslav Gdovin z Redakcie duchovného života Slovenskej televízie. Samozrejme, po každej prednáške nasledovala bohatá diskusia.

Prednášku brata Pavla Gabriša, ktorá obsahuje cenné myšlienky určené pre všetkých duchovných, si môžete prečítať tu.