S Angelou Merkelovou o globálnej identite

S Angelou Merkelovou o globálnej identite

V dňoch 11. až 13. septembra 2011 sa konalo v Mníchove za účasti spolkovej kancelárky Nemecka Angely Merkelovej medzinárodné stretnutie Náboženstvo a kultúra v dialógu.
V diskusnom pódiu na tému Identita v globalizovanom svete si vymenili názory osobnosti z radov duchovných a politikov z celého sveta - Johan Jozef Bonny – rímskokatolícky biskup z Belgicka, Jean Clément Jeanbart – gréckokatolícky arcibiskup zo Sýrie, Miloš Klátik – predseda Výboru pre teológiu a ekumenické vzťahy Svetového luteránskeho zväzu – generálny biskup ECAV na Slovensku, Mahammed Amine Smaili – islamský teológ z University of Rabat z Maroka, Bogdan Tataru – Cazaban, poradca prezidenta Rumunskej republiky, Jaime Miranda – viceminister zahraničných vecí zo Salvádora, Augusto Forti - viceprezident združenia Ideasolidarité z Francúzska a Joachim Herrmann – minister vnútra Bavorska.

Miloš Klátik vo svojom referáte Miestne väzby – globálna identita okrem iného povedal: „Pre nás – kresťanov je to príležitosť k tomu, aby sme sa stretali, zdieľali, povzbudzovali a pomáhali si. Stretáme sa pritom ako ľudia s rôznych krajín, z rôznych kultúr a toto sa automaticky prejavuje aj na našom správaní, vystupovaní či uvažovaní. Naše kresťanstvo je však to, čo nás zjednocuje. Na jednej strane tu preto môžeme vidieť, ako sa napĺňajú slová apoštola Pavla „láska Kristova spája nás“ (2K 5,14) a tiež slová Pána Ježiša Krista „kde sa dvaja alebo traja zhromaždia v mojom mene, tam som uprostred nich“ (Mt 18,20), na druhej strane však môžeme obdivovať veľkosť Božej moci, ktorá toto všetko dokázala spôsobiť. Myslím si, že by pre kresťana v každej krajine bolo chybou uzatvárať sa pred svetom. Sú skupiny ľudí, ktoré roztratené v celom svete existujú ako jedna rodina. V tomto obraze, môžeme vidieť obraz kresťanskej cirkvi vo svete. Evanjelium preniklo do mnohých kútov sveta, no jeho cieľom nie je len samo zvestovanie ale okrem iného – odhliadnuc od jeho poslania pri jednotlivom človeku – aj zjednocovanie kresťanov vo svete. To by bol proces, ktorý by mal za následok zrodenie veľkej rodiny kresťanov. Tento proces sa už určite vo veľkej miere aj deje a je to dobre.

Aby sme však mohli byť jeho súčasťou, musíme mať ochotu patriť do celosvetovej rodiny kresťanov. Musíme byť schopní vnímať kresťana v zahraničí ako brata či sestru, musíme byť schopní cítiť sa súčasťou veľkej celosvetovej kresťanskej cirkvi. To predpokladá globálnu kresťanskú identitu v každom z nás. Nie je to kozmopolitná identita, nie je to snaha globalizovať každého v celku, nie je to snaha ukradnúť človeku jeho vlastnú identitu, ale je to snaha rozšíriť obzor kresťanského cítenia a myslenia za hranice miestnych väzieb a prispieť tak k obohateniu človeka v jeho duchovnom živote. Domnievam sa, že takýto konsenzus vlastnej lokálnej a globálnej kresťanskej identity je možný. Je na nás, aby sme sa oň pokúsili.“

Aj uvedené podujatie, konané symbolicky v dňoch, keď si celý svet pripomínal 10. výročie útokov na veže Svetového obchodného centra v New Yorku a iné ciele v USA , zapadá do rámca aktuálnych diskusii o multikulturalizme, ale aj o národnej, kultúrnej a náboženskej identite v globalizovanom svete.

Spracované podľa http://www.santegidio.org

Galéria k článku