Rozlúčka v nádeji s bratom farárom farárom Mgr. Vladimírom Šoltésom

Rozlúčka s blízkym je vždy vážnou skúsenosťou. Keď však odchádza mladý človek, ktorý žil v bohatých, rozvíjajúcich sa vzťahoch v rodine i v cirkvi, máme veľa dôvodov na smútok. Takto sa v stredu 14. januára 2015 lúčilo spoločenstvo veriacich v bardejovskom evanjelickom kostole s farárom Vladimírom Šoltésom. Zomrel manžel, otec dvoch detí, syn, brat, obetavý služobník slova Božieho.
Slzy dojatia padali z očí mnohých už počas modlitebných stretnutí pred pohrebom. Napriek tomu to najhlavnejšie, čo všetci prežívali aj na samotnom pohrebe, bola nádej, že Pán Ježiš aj pri odchode tohto spolubrata naplnil svoje zasľúbenia o záchrane tých, čo veria v Neho.

Pohrebné zhromaždenie sa zišlo v stredu popoludní v Evanjelickom chráme v Bardejove. Kázňou slova Božieho poslúžil brat farár I. Eľko z Nitry. V príhovoroch sa vystriedali bratia biskupi S. Sabol a M. Krivda, seniori J. Jančo a J. Velebír. Za spolužiakov sa rozlúčil brat farár J. Pacek z Kremnice. Zaznela aj písomná kondolencia brata generálneho biskupa M. Klátika. Pocity a postoje srdca pomohli vyjadriť piesne spevokolu a mládeže z Bardejova i sólový spev sestry kaplánky A. Belanji. Bola to chvíľa plná vážnosti, spojená s mnohými slzami v očiach prítomných. Bola to však zároveň manifestácia súdržnosti rodiny a cirkvi. Viac ako sedemsto prítomných sa v mohutnom sprievode odobralo na evanjelický cintorín. Tu sa spoločenstvo naposledy rozlúčilo so svojím blízkym v nádeji, že jeho hrob raz bude na pokyn Spasiteľa otvorený.

Zo života brata farára:

Vladimír Šoltés sa narodil 13. 8. 1984 v Bratislave ako prvorodený syn farára Vladimíra Šoltésa a Evy, rod. Lukáčovej. Jeho život bol od detstva ovplyvňovaný službou cirkvi, ktorú vykonával i jeho starý otec Vladimír Šoltés. Detské roky boli rokmi putovania s rodičmi po zboroch jeho otca (Svätý Jur, Koceľovce, Bátovce a neskôr do Hontianske Moravce).

Po maturite na Gymnáziu v Šahách poslúchol mladý brat Božie volanie do služby v cirkvi. Počas tretieho ročníka na EBF UK mu náhle zomrel otec. V roku 2008 bol ordinovaný. Službu začal ako seniorálny kaplán v Nitre. V tomto období uzavrel manželstvo s Vierou Tipulovou zo Sveržova. Tu im Pán Boh požehnal dcérku Elišku. Po prechode do Plavých Vozokán sa rodina rozrástla o syna Šimonka. Brat Vladko Šoltés bol v rodine obetavým a starostlivým otcom, v službe oddaným a ochotným služobníkom. O to viac ho zasiahla správa, že bude musieť čeliť vážnej chorobe. Tá mu znemožnila pokračovať v aktívnej službe. V tomto čase bola manželka ordinovaná a ustanovená za kaplánku do Bardejova. Brat Šoltés sa aj tu vždy, keď mu to zdravotný stav dovoľoval, rád zapojil do duchovných aktivít. Službu pred oltárom vnímal ako súčasť svojej terapie, ako veľké povzbudenie v jeho zápasoch.

Posledné dva roky boli naplnené početnými návštevami lekárov a pobytmi v nemocniciach. Božia láska a podpora celej rodiny, modlitby blízkych i priateľov ho povzbudzovali v znášaní náročných skúšok viery. Napriek ťažkým chvíľam sa neustále spoliehal na Božiu vôľu. Pokorne prijímal Boží plán pre svoj život. Otvorene rozprával o smrti a vedome sa pripravoval na stretnutie s Pánom Ježišom. Posledné týždne prežíval v intenzívnej opatere svojej manželky a ďalších spomedzi príbuzných. Životný boj dobojoval v kruhu najbližších v nemocnici v Bardejove 9. 1. 2015.

Poďakovanie rodiny po pohrebe

Chceme sa Vám, bratia a sestry v Pánovi Ježišovi, úprimne poďakovať za Vaše modlitby, ktoré ste za brata farára Vladka Šoltésa a jeho rodinu vysielali počas jeho choroby. Ďakujeme, že budete na modlitbách niesť jeho manželku, deti, mamku a súrodencov aj naďalej. Počas ťažkých dní rozlúčky sme vnímali, že sa Božia cirkev modlí a Pán Boh nás zahŕňal starostlivosťou a pokojom.

Ďakujeme cirkevnému zboru v Bardejove a farárovcom Velebírovcom za to, že sa zhostili úlohy viesť celú organizáciu poslednej rozlúčky a podporovali smútiacu rodinu po každej stránke. Vďaka patrí CZ ECAV Zlaté, Kuková, Bardejov, Nitra, Farná a Košice za ich finančné milodary. Ďakujeme Vám všetkým, ktorí ste akýmkoľvek spôsobom poslúžili počas Vladkovej choroby, počas modlitebných večerov a tiež za to, že ste celý čas niesli bremeno Vladkovej choroby spolu s nami podľa slov apoštola Pavla „Jedni druhých bremená znášajte, a tak naplníte zákon Kristov.“ Ďakujeme za Vaše návštevy, za prijaté biblické verše, ktoré prišli v pravý čas, za všetky vyjadrenia úprimnej sústrasti, za Vašu prítomnosť v najťažších chvíľach. Počas poslednej rozlúčky sme mohli intenzívne vnímať, ako úžasne to môže v tele Kristovom – cirkvi fungovať, ak každý robí to, čo má. Nech je za to náš nebeský Otec oslávený!

Milá cirkev! Hospodin Pán nás povolal, aby sme každý s darmi, ktorými nás obdaril, slúžili na Jeho oslavu. No ešte mnohí stoja bokom, bez služby, bez zanietenia. Jeden z nás odišiel. Kto sa postaví na jeho miesto?

V mene smútiacej rodiny Šoltésovej a Tipulovej
Mgr. Anna Činčuráková Tipulová