Rokovanie u podpredsedu vlády

Rokovanie u podpredsedu vlády

8. 11. 2010 na Úrade vlády SR prijal podpredseda vlády SR pre ľudské práva a menšiny Rudolf Chmel členov Predsedníctva ECAV na Slovensku – generálneho biskupa Miloša Klátika a generálneho dozorcu Pavla Delingu. Na rokovaní sa zúčastnil aj riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský.
Na stretnutí sa venovala pozornosť predovšetkým tým aktivitám, ktoré spadajú do kompetencie vicepremiéra pre ľudské práva a menšiny a u ktorých ECAV na Slovensku predpokladá užšiu spoluprácu so štátnymi orgánmi. Na rokovanie sa tak dostala otázka podpory národnej identity Slovákov žijúcich v zahraničí a rómska problematika a problematika slovensko–maďarských vzťahov a maďarskej menšiny na Slovensku.
Pokiaľ ide o rómsku problematiku, pán vicepremiér s uznaním ohodnotil úlohu cirkví, ako aj prácu konkrétnych cirkevných zborov ECAV na Slovensku s Rómami. Privítal aktivity ECAV, ktoré sme rozvinuli aj zahraničí v súvislosti so zbierkou, ktorú Martin-Luther-Bund v rámci projektu Evanjelium do rómskych domácnosti v prospech ECAV na Slovensku organizuje v Nemecku. Predstavitelia ECAV vyjadrili nádej, že takto získané zdroje bude možné znásobiť zdrojmi ktorými disponuje štát a zdrojmi z grantov Európskej únie. Dohodlo sa, že ešte v decembri sa k tejto téme stretnú zástupcovia ECAV so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Miroslavom Pollákom na rozdiskutovanie a dohodnutie detailnejšieho postupu.
Zo strany ECAV bol pán podpredseda informovaný o II. stretnutí slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktoré sa konalo v septembri 2010 v Nadlaku a o zámere založiť združenie, ktoré by reprezentovalo týchto v zahraničí žijúcich Slovákov. Pán podpredseda ocenil úlohu, ktorú evanjelická cirkev zohráva pri udržiavaní národnej identity Slovákov žijúcich v zahraničí. Bolo dohodnuté, že začiatkom budúceho roku sa stretnú zástupcovia Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí a ECAV, aby sa dohodli konkrétne možnosti podpory snáh ECAV o Slovákov v zahraničí zo strany vlády SR.
Na stretnutí si podpredseda vlády a členovia predsedníctva ECAV vymenili informácie aj o aktuálnom dianí, pokiaľ ide o maďarsko-slovenské vzťahy a o postavení maďarskej menšiny v ECAV na Slovensku. Predstavitelia ECAV pripomenul pánovi podpredsedovi vlády pre evanjelikov veľmi bolestný osud slovenského evanjelického chrámu Božieho v Budapešti, ktorý nebol v reštitúciách cirkvi a slovenským evanjelikov prinavrátený a kde sa dnes namiesto služieb Božích konajú tréningy bojových umení východu. Hovorili aj o niekoľkoročnej, ale zatiaľ neúspešnej snahe slovenských evanjelikov v Budapešti umiestniť na kostole, v ktorom Ján Kollár pôsobil, jeho pamätnú tabuľu. Pánovi podpredsedovi boli podané informácie o postavení maďarsky hovoriacich členov ECAV v našej cirkvi a o snahe vedenia cirkvi riešiť túto problematiku v zmysle reformačných zásad, o významných výročiach v našej cirkvi a pán podpredseda bol pozvaný na niektoré evanjelické služby Božie, čo pán podpredseda s vďakou prijal.