Rokovanie Predsedníctva ECAV a Výboru misie ECAV na Slovensku

V utorok 28. apríla 2015 sa vo Zvolene na spoločnom rokovaní stretli Predsedníctvo ECAV na Slovensku a Výbor misie ECAV na Slovensku. Témou rokovania bola zahraničná misia Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku.
Iniciátorom stretnutia bol Výbor misie ECAV na Slovensku, ktorý by v blízkej budúcnosti chcel pripraviť koncepciu celocirkevnej zahraničnej misie. Je známe, že niektoré cirkevné zbory majú vlastné alebo podporujú cudzie zahraničnomisijné aktivity. Podľa výboru misie však naša cirkev má potenciál vytvoriť spoločný zahraničnomisijný projekt, do ktorého by sa mohli zapojiť viaceré cirkevné zbory. Takýto projekt však musí vznikať v spolupráci s Predsedníctvom ECAV. Preto sa výbor misie obrátil na generálneho biskupa Miloša Klátika s prosbou, aby, využijúc svoje poznatky a skúsenosti zo zahraničných ciest, navrhol oblasti, v ktorých by ECAV mohla ponúknuť pomoc.

Brat generálny biskup na rokovaní podal obraz viacerých cirkví vo východnej Európe aj cirkví v Afrike. Podotkol, že najmä v Namíbii spoznal zbory, ktoré napriek veľkej početnosti zápasili s finančnými problémami. Rovnako dal do pozornosti požiadavku z Vladivostoku, kde by privítali misionára zo strednej alebo západnej Európy.

Vysielanie misionárov do zahraničia je zložitá procedúra, ktorá si vyžaduje finančné aj legislatívne krytie, čo v súčasnosti nie je v ECAV na Slovensku systematicky vyriešené. Výbor misie však napriek tomu bude uvažovať o možnosti vyslať do Vladivostoku záujemcu o takúto misiu, avšak až po dôkladnom preskúmaní požiadaviek zo strany Vladivostoku a po reálnom zvážení možností našej cirkvi.

Ako zaujímavá sa však videla aj možnosť finančne podporiť cirkev v Namíbii. Výbor misie si preto osvojil tento zámer a podujal sa na úlohu spolu s Generálnym biskupským úradom ECAV na Slovensku bližšie sa oboznámiť s potrebami a požiadavkami evanjelikov v Namíbii. Ak sa ukáže, že naša cirkev by im mohla pomôcť, bude to určite príležitosť pre našu cirkev. Veď Pán Boh nám toho veľa dáva a chce, aby sme sami dali a pomohli, keď je to v našich silách. Kiež sa naša kresťanská láska dokazuje aj v našej službe menším a chudobnejším cirkvám.