Rokovanie o zmluve v Budapešti

Na podnet Generálneho biskupského úradu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku sa uskutočnilo 25. novembra 2011 v Budapešti pracovné rokovanie, ktorého premetom bola príprava Partnerskej zmluvy medzi ECAV na Slovensku a ECAV v Maďarsku.
Stretnutie nadväzovalo na rokovanie v Bratislave z 19. septembra 2007, ako aj na ďalšie oficiálne i neoficiálne stretnutia a rozhovory, ktoré medzi našimi cirkvami sa intenzívne viedli na rôznych úrovniach.

Za našu cirkev rokovania viedli generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga. Za maďarskú stranu prípravou partnerskej zmluvy boli poverení generálny kurátor Gergely Pröhle a biskup Tamás Fabiny. Na rokovaniach sa zúčastnili aj Dušan Vagaský, riaditeľ generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku, a tlmočením poslúžila Erika Hlačoková, farárka z cirkevného zboru v Bratislave; Pál Lackner, generálny tajomník Maďarskej evanjelickej luteránskej konferencie, a pri tlmočení pomáhala Hilda Fabuľová, evanjelická farárka zo Slovenského ev. cirkevného zboru a. v. v Budapešti. Prítomná bola i tajomníčka pre zahraničie Krajinského cirkevného úradu Evanjelickej cirkvi v Maďarsku Klára Tarr.

Na rokovaní bolo konštatované, že aj keď pre dobré susedské a bratské vzťahy cirkví sú rozhodujúce predovšetkým dobré medziľudské vzťahy a dobrá vôľa medzi veriacimi oboch cirkví, pripravovanou partnerskou zmluvou, ktorá bude právnou kodifikáciou a zmluvným vyjadrením záujmu predstaviteľov oboch našich cirkví o dobré partnerské vzťahy, sa dáva dôležitý signál nielen dovnútra našich cirkví, ale aj navonok do okolitého sveta.

Pripravovaná zmluva bude mať 7 článkov venovaných rôznym oblastiam spolupráce z ktorých jeden sa bude venovať aj podpore národnej identity slovenských evanjelikov žijúcich v Maďarsku a maďarských evanjelikov žijúcich na Slovensku. Po odsúhlasení znenia partnerskej zmluvy ju budú schvaľovať príslušné orgány oboch cirkví – v našom prípade Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku.