Rokovala Rada solidarity a rozvoja

V Zrkadlovej sieni na Úrade vlády SR v Bratislave sa v piatok 2. júna 2017 konalo ďalšie zasadnutie Rady solidarity a rozvoja. Na rokovaní sa zúčastnil aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.
Rada solidarity a rozvoja rokovala pod vedením predsedu vlády SR Roberta Fica. Zaoberala sa pozíciou Slovenska v Európskej únii a ďalšími aktuálnymi témami hospodárskeho a spoločenského vývoja v krajine.

Z tlačovej správy TASR z 2. júna 2017 vyberáme:

„Eurozóna by sa mala ešte viac zomknúť, Slovensko chce patriť k jej jadru,“ uviedol predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po rokovaní Rady solidarity a rozvoja (RSR), ktorá sa zaoberala pozíciou SR v EÚ v nadväznosti na debatu o jej ďalšom smerovaní za účasti eurokomisára Maroša Šefčoviča a šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.
„Slovensko je členským štátom eurozóny, teda patríme medzi tie štáty, ktoré používajú euro. Je tu tlak, aby krajiny, ktoré sú v eurozóne a ktoré majú spoločnú menu, sa k sebe ešte viac približovali a aby podstatne viac spolupracovali,“ priblížil Fico. Užšia integrácia bude podľa neho znamenať aj veľmi citlivé rozhodnutia, napríklad v sociálnej či daňovej oblasti. Slovensko však nesmie v žiadnom prípade odignorovať alebo zanedbať procesy, ktoré sa teraz spustili, teda rozhovory a rôzne rozhodnutia, ktoré sa môžu v krátkom čase objaviť a ktorých cieľom je hlbšia integrácia krajín platiacich eurom.
„Naša oficiálna línia je, že sme za prehlbovanie európskej integrácie, pretože v doterajšom priebehu sa táto ukázala ako mimoriadne úspešný proces. Výsledky účasti Slovenska na tejto integrácii sú veľmi pozitívne,“ podčiarkol premiér. Ak teda toto prehlbovanie spolupráce v rámci eurozóny má znamenať vytvorenie akéhosi jadra EÚ, je podľa neho ambíciou SR z tohto jadra nikdy nevypadnúť. „Nebude to jednoduché, budú to vážne rozhodnutia, ktoré budeme musieť riešiť v oblasti finančnej, hospodárskej a sociálnej. Budú to aj významné rozhodnutia, ktoré sa budú týkať aj obrany a bezpečnosti, kde sa bude možno integrácia prejavovať v intenzívnejšej spolupráci krajín, pokiaľ ide o zbrojné výdavky na obranu,“ vyhlásil.
„Vláda SR dnes získala od partnerov mandát, aby sme boli veľmi aktívnou súčasťou hlbšieho prehlbovania integrácie, teda hlbšej spolupráce v eurozóne, pretože ak to nebudeme robiť, tak môžeme z tohto jadra vypadnúť. To by bola najväčšia chyba pre našu krajinu,“ dodal Fico s tým, že ďalšia RSR sa bude konať 29. júna a bude riešiť sociálnu dimenziu ďalšej európskej integrácie.

Rada solidarity a rozvoja je platformou pre diskusiu, hľadanie riešení a dohodu medzi zástupcami vlády SR a predstaviteľmi sociálnych partnerov, cirkví a odborných inštitúcií pri príprave rozhodnutí týkajúcich sa rozvoja celej spoločnosti.

Zdroj: TASR