Pripravujú vydanie Zbierky zákonov

5. 5. 2011 sa na GBÚ konalo zasadnutie pracovnej skupiny, ktorú zvolal generálny biskup Miloš Klátik, aby sa posúdila konečná forma Zbierky zákonov pripravovanej na vydanie v ich aktuálnom znení. Nam pracovnom rokovaní sa okrem generálneho biskupa zúčastnili spracovatelia jednotlivých časti - bratia farári Ján Bunčák a Jaromír Šuma.
Pracovnú skupinu zriadilo Generálne presbyterstvo ECAV svojím uznesením 64/4-2009 v nadväznosti na uznesenie C1 Synody Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku z 20. 6. 2009.
Pracovná skupina pripravuje na vydanie 3 zbierky zákonov.
Najdôležitejšou zbierkou z hľadiska praktického života cirkvi je vydanie aktuálneho znenia ústavných cirkevných zákonov, cirkevných zákonov a cirkevných nariadení, nakoľko opakované novelizácie znepriehľadňujú celý systém a naše zbierky zákonov sa stavajú pre praktické použitie ťažko využiteľnými. Táto zbierka bude doplnená aj o stanoviská osobitného senátu Generálneho súdu ECAV.
Zadanie synody bolo rozšírené, a tak okrem Zbierky CPP ECAV na Slovensku v ich aktuálnom znení sa pripravuje aj druhý zväzok - Zbierka štátnych zákonov a predpisov týkajúcich sa cirkví a slobody náboženského vyznania v ich aktuálnom znení. Túto unikátnu zbierku výňatkov z rôznych zákonov SR, predpisov a nariadení určite privítajú všetci, ktorí pracujú nielen v cirkvi, ale aj v rôznych cirkevných organizáciách, v cirkevných školách a podobne, a ako pomôcka môže slúžiť aj študentom či už teológie, alebo práva.
Ako bonus – najmä pre milovníkov histórie - pripravila pracovná skupina ešte jeden darček, a síce vydanie niektorých právnych predpisov z prvej Česko-slovenskej republiky, ako napríklad vyhlášku ministerstva školstva a národnej osvety z 27. 12. 1922, ktorou bola schválená Ústava cirkve evanjelickej augšpurského vyznania na Slovensku, zákon, ktorým bola schválená Ústava Nemeckej evanjelickej cirkvi v Slovenskej republike z roku 1942, Zákon o zriadení Teologickej fakulty evanjelickej v Bratislave z roku 1934 a nadväzujúce nariadenia.
Pracovná skupina sa dohodla na elektronickom vydaní všetkých týchto zbierok s tým, že sa budú dať v prípade záujmu vytlačiť. Dôležité však je, že tak Zbierka CPP, ako i Zbierka štátnych predpisov budú priebežne aktualizované.
Zbierky budú dostupné na oficiálnej webovej stránke našej cirkvi.