Pripomenuli si výročie úmrtia prvého generálneho biskupa

Pripomenuli si výročie úmrtia prvého generálneho biskupa

V rámci Roka kresťanskej kultúry a pri príležitosti 80. výročia úmrtia biskupa Jura Janošku sa v nedeľu 31. 1. 2010 v Evanjelickom chráme v Dolnom Kubíne uskutočnil priamy prenos rozhlasových služieb Božích. Slávnostným kazateľom bol dôstojný brat generálny biskup Miloš Klátik.
Osemdesiate výročie úmrtia významnej osobnosti slovenského národa, evanjelického kňaza, prvého generálneho biskupa ECAV na Slovensku, cirkevného spisovateľa, redaktora, predsedu Tranoscia, predsedu Matice slovenskej a signatára Martinskej deklarácie, ktoré pripadá na 27. januára si pripomenuli v Dolnom Kubíne, jeho rodnom meste na Orave.

Spomienku pripravil domáci evanjelický cirkevný zbor v Dolnom Kubíne. Na službách Božích sa zúčastnili predsedníctvo ECAV na Slovensku, Predsedníctvo seniorátu Liptovsko-oravského seniorátu, primátor mesta Dolný Kubín Ivan Budiak a ďalší hostia.

„V Jurovi Janoškovi dal Pán cirkvi slovenským evanjelikom vodcu, obdareného prorockým duchom. Sme mu za to vďační aj v súčasnosti a dúfam, že mu budú vďačné aj budúce pokolenia. Snažme sa byť verní Janoškovmu odkazu: Buďme hlavne dobrí evanjelici,“ zdôraznil v kázni generálny biskup M. Klátik. Na základe kázňového biblického textu: „Poznajú, že bol medzi nimi prorok“ (Ez 33, 33b) pripomenul, že posledným a najväčším prorokom v starozmluvnom zmysle bol Ján Krstiteľ. Jeho veľkosť bola v tom, že už nehovoril o Mesiášovi v budúcom čase. Hovoril o prítomnom Baránkovi Božom, ktorý sníma hriechy sveta. Mohol poukázať na to. Že v Ježišovi Kristovi sa naplnili všetky zasľúbenia.

Primátor mesta I. Budiak v príhovore povedal, že ten, ktorý si neváži a nectí svoju minulosť, históriu a svojich významných rodákov či občanov, nemôže byť úspešný v súčasnosti ani v budúcnosti. Život každému mestu a národu dávajú ľudia svojimi myšlienkami, postojmi a prácou. Tak to bolo v minulosti a tak je to aj dnes. „Postoje Jura Janošku, jeho premyslené prejavy a vyjadrenia k aktuálnym témam života sa stali mienkotvornými. A tak je úplne prirodzené, že mal aj svojich neprajníkov a odporcov, ktorí pri priamej konfrontácii s nim strácali svoju prevahu a stávali sa bezmocnými oponentmi. Bojoval za spravodlivosť, brojil proti krivde a skrivodlivosti keď hovoril: Ak teda poznáš Boha a jeho pravdu, prečo ju vždy nebrániš, ak vidíš zlo, klamstvo prečo mlčíš a klameš na obe strany,“ uviedol a poukázal na to, že tieto slová sú aktuálne aj v súčasnosti. „Nepochybne patrí medzi osobnosti, ktoré sa pričinili o dobré meno nášho mesta a ktoré sa svojim životom a dielom zapísali do našich pamätí aj preto si právom zaslúžil od nás dnešných obyvateľov Dolného Kubína, aby jeho život a dielo pripomínal aj pamätník, ktorý sa nachádza na Slovensku v ojedinelom priestore v parku dejateľov Dolného Kubína,“ dodal na záver príhovoru.

Jur Janoška sa narodil 25. decembra 1856 v Dolnom Kubíne a zomrel 27. januára 1930 v Liptovskom Mikuláši.