Prezentácia atlasu ECAV na PrF UK

Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave sa 29. novembra 2011 stala miestom slávnostnej prezentácie Historického atlasu Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, na ktorej sa zišli všetci, ktorí boli zainteresovaní na vzniku tejto publikácie.
ECAV na Slovensku zastupovali generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga, dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK Ľubomír Batka a Ľubomír Turčan, riaditeľ vydavateľstva Tranoscius, a. s., ktoré vydalo Historický atlas. Na pôde Prírodovedeckej fakulty UK, kde pracovalo jadro autorského kolektívu, hostí privítal moderátor slávnostného programu a člen autorského tímu Juraj Majo. Prihovoril sa i dekan Prírodovedeckej fakulty UK Milan Trizna.

Vedúca autorského kolektívu doc. Dagmar Kusendová, CSc., si v slávnostnom príhovore zaspomínala na cestu, ktorou prešli od zrodu myšlienky vytvoriť atlas Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Predstavila jednotlivých spoluautorov, oponentov, členov vedeckej a redakčnej rady, ako aj ďalších spolupracovníkov a zástupcov sponzorov a srdečne všetkým poďakovala. Nezabudla ani na cirkevné zbory ECAV na Slovensku, ktoré poskytli mnohé potrebné údaje, Ministerstvo školstva SR, Slovenskú akadémiu vied, Slovenskú národnú knižnicu a ďalšie inštitúcie.

Mojmír Benža, vedecký redaktor textovej časti, predstavil obsah Historického atlasu a spôsob, akým 176-stranová publikácia informuje o histórii evanjelickej cirkvi prostredníctvom máp. Spolu 112 máp je rozdelených do piatich tematických celkov od doby krátko po Lutherovom vystúpení až do začiatku 21. storočia. Jednotlivým kapitolám predchádza slovný úvod uvádzajúci do historickej situácie a dobových súvislostí. Posledná, šiesta kapitola podáva demografický obraz evanjelikov na základe analýzy výsledkov sčítania obyvateľstva v roku 2001.

Potom nasledoval slávnostný príhovor predsedu vedeckej rady a generálneho biskupa ECAV Miloša Klátika. Generálny biskup vysoko ocenil mravčiu prácu autorov kartografického diela, ktoré je významným prínosom v mapovaní histórie evanjelikov na Slovensku. Poslúži nielen evanjelikom a na evanjelických cirkevných školách, ale aj všetkým tým, ktorí sa zaujímajú o históriu svojho národa. Lebo „dejiny evanjelikov tvoria významnú súčasť kultúrnych dejín celého nášho národa,“ zdôraznil generálny biskup. Program dôstojne doplnilo vystúpenie spevokolu študentov EBF UK Ichthys pod vedením Kataríny Juríkovej.

Po skončení oficiálnej časti nasledovalo krájanie netradičnej torty symbolizujúcej Historický atlas a neformálne rozhovory početných účastníkov slávnostného podujatia.