Predseda vlády SR prijal Predsedníctvo ECAV

Predseda vlády SR Robert Fico prijal 30. januára 2014 na Úrade vlády vrcholných predstaviteľov ECAV na Slovensku – generálneho biskupa Miloša Klátika a generálneho dozorcu Imricha Lukáča.
Cieľom tejto dlho pripravovanej návštevy bolo informovať premiéra o najdôležitejších podujatiach ECAV na Slovensku, ktoré sa v súčasnosti pripravujú a ktoré majú celospoločenský presah.

Takouto udalosťou určite je výročie reformácie. Nielen Evanjelická cirkev na Slovensku, ale protestantské cirkvi na celom svete žijú v prípravách na dôstojné oslavy okrúhleho výročia Lutherovej reformácie, ktorá pred 500 rokmi výrazne zasiahla do vývoja európskej (a dnes celosvetovej) civilizácie.

Pre Evanjelickú cirkev na Slovensku, ale aj pre celé Slovensko budú významné aj dve výročia spojené s generáciou štúrovcov. Na budúci rok si pripomenieme 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra a o dva roky neskôr 200. výročie narodenia Jozefa Miloslava Hurbana. Pre evanjelikov je pamätný aj tento rok, keď si pripomíname 400. výročie Spišskopodhradskej synody, ktorou sa zavŕšilo osamostatňovanie evanjelickej cirkvi na území dnešného Slovenska. Premiéra pozvali na chystané oslavy tohto výročia, ktoré sa budú konať koncom júna v rámci IV. evanjelických cirkevných dní v Spišskej Novej Vsi.

Prijatie u predsedu vlády využili predstavitelia cirkvi aj na niektoré hospodárske témy. Predsedníctvo ECAV upozornilo premiéra na problém nerovnoprávneho postavenia cirkví pri financovaní svojich diakonických (charitatívnych) zariadení, ako aj pri financovaní cirkevného školstva. Požiadali premiéra o pomoc aj pri riešení pozastaveného projektu Východného dištriktu – rekonštrukcii objektu školy pre hluchoslepé deti v Červenici. Opätovne nastolili otázku spoločenského ohodnotenia duchovných, ktorých príjmy hlboko zaostávajú za inými vysokoškolskými profesiami. Predseda vlády sa dohodol s Predsedníctvom ECAV na spolupráci pri riešení konkrétnych projektov.

Fotografie: www.vlada.gov.sk